Dragan Šutanovac biće novi ambasador u Vašingtonu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Šutanovac je predsednik Saveta za strateške politike. Ranije je bio ministar odbrane Republike Srbije kao i potpredsednik Demokratske stranke, član Izvršnog i Glavnog odbora i Gradskog odbora Beograd Demokratske stranke.
Biografija
Rođen je u Beogradu 24. jula 1968. godine, gde je završio osnovnu školu i Šestu beogradsku gimnaziju. Po obrazovanju je diplomirani inženjer mašinstva. Posebno se specijalizovao u oblasti bezbednosti. Sa uspehom je završio specijalne kurseve u Sjedinjenim Američkim Državama gde je dobio diplomu za oblast sprovođenja zakona (Law Enforcement), diplomu za oblast sigurnosnih pitanja i nadzora (Security Issues and Oversight), kao i diplomu prestižnog američko-nemačkog Maršal centra za bezbednosne studije u Garmiš−Partenkirhenu, navodi se na vikipediji.
Obavljao je funkciju Ministra odbrane u Vladi Republike Srbije 2007−2012. godine. Bio je menadžer kampanje DS na parlamentarnim izborima 2003. godine ("Budućnost odmah"), predsedničkim izborima 2004. godine ("Samo napred"), kao i parlamentarnim izborima 2007. godine ("Zato što život ne može da čeka").
Bio je i specijalni savetnik Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova (2000), pomoćnik Saveznog ministra unutrašnjih poslova (2001). Bio je i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije u pet mandata. Od 2002. do 2003. godine bio je na funkciji predsednika Odbora za odbranu i bezbednost Narodne skupštine Republike Srbije.
Tokom 2020. godine izbrisan je iz članstva Demokratske stranke.
Dragan Šutanovac je oženjen i otac je dvojice sinova.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Ivana Vlajković)