Ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilan govorio je za MONDO o dešavanjima na Bliskom istoku nakon napada Irana na tu državu. U subotu uveče 13.aprila, Teheran je ispalio više od 300 dronova i projektila ka Izraelu, prema saopštenju izraelske vojske. Iranska vojska je saopštila da je baražna vatra "odgovor na napad na iranski konzulat u Damasku i da je postigao sve zacrtane ciljeve". Iran je prethodno zapretio oštrim odgovorom na ono što tvrdi da je bio izraelski vazdušni napad na njegov konzulat u sirijskoj prestonici Damasku 1. aprila. U tom napadu je stradalo sedam pripadnika Iranske revolucionarne garde i šest sirijskih državljana.
Iran prekršio rezoluciju UN
Vilan u intervjuu za naš portal ističe da je Iran prekršio rezoluciju UN 1701, kojom je zabranjeno naoružavanje Hezbolaha u Libanu i da je apsurdno što su kao razlog za napad, sa gotovo 350 projektila i bespilotnih letelica, naveli pogibiju pripadnika Iranske revolucionarne garde.
"Da li zaista veruju ovim apsurdnim optužbama? Da li može da se napravi sličnost između ovih napada? Izrael je napad izvršio na teroriste, zvanično, a ne na prostorije ambasade Irana kao što tvrde, već na vojnu bazu ili kako god da to nazovete, koja je možda u blizini ambasade. Na vođu Iranske islamske revolucionarne garde, koji rukovodi i koordiniše isporuke oružja i projektila Hezbolahu za napad na Izrael. Ovo što je ovaj gospodin (Amir Said Iravani prim. aut) radio bilo je kršenje Rezolucije UN 1701, kojom je zabranjeno naoružavanje Hezbolaha u Libanu", rekao je ambasador.
"Izrael se štiti na najbolje načine. Ono što s vremena na vreme radimo u Siriji, da sprečimo da oružje dođe u ruke Hezbolaha, ovo je za mene i mislim za svaku razumnu osobu na planeti, čist odbrambeni čin. Država mora da se brani", naveo je ambasador. On navodi da ono što se dogodilo u subotu uveče ne može ostati bez odgovora. "Ne kažem da odgovor treba da bude momentalan. Ne kažem čak da odgovor mora biti vojni. Može se odgovoriti na razne načine. Čvrsto verujem da ne bi trebalo da ostane na tome da Izrael treba da reaguje. Mislim da bi trebalo da reaguje međunarodna zajednica. Godinama govorimo da Iran ne predstavlja pretnju samo za Izrael. Iran je pretnja stabilnosti u regionu i van regiona, jer njihove rakete pokrivaju čak ovu zemlju ili južne delove Evrope. Odgovor bi trebalo da bude kroz obnavljanje sankcija, svet mora delovati zajedno. Pogotovo ako bi svet želeo da ne vidi odmazdu Izraela protiv Irana", rekao je Vilan.
Na pitanje da li je zadovoljan reakcijom međunarodne zajednice i porukom koju je predsednik SAD Džo Bajden uputio nakon iranskog napada, ambasador je rekao da je američki šef države između ostalog poručio da je posvećenost SAD bezbednosti Izraela gvozdena, kao i da je usledila podrška i drugih država, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.
Ambasador nam je rekao i da Izrael nije imao nameru da ulazi u takav sukob sa Iranom, kao i da godinama upućuje poruku svetu da je Iran glava zmije i da su odgovorni za sve. "Ako se na ovaj napad Irana, na ovu provokaciju ne odgovori, poruka će biti da se takvo ponašanje može ponoviti. Mora da postoji neka vrsta odgovora." Na pitanje da li situacija na Bliskom istoku može da eskalira ukoliko međunarodna zajednica odgovori paketom sankcija protiv Irana, ambasador Vilan nam je rekao da niko ne može to da predvidi, ali da postupci Irana ne smeju proći nekažnjeno i da su sankcije mera koja koja je manje srtoga od direktnog vojnog odgovora, ali i da se ne sme ostati samo na oštrim rečima.
Sagovornik MONDA pojasnio je na šta bi se sankcije protiv Irana odnosile. "Prvo i najvažnije, zahtevamo da se IRGC označi kao teroristička organizacija, kakva jeste, a zatim mnogo teže, jače, šire sankcije protiv režima u Iranu. Vreme je da svet konačno sasluša šta Izrael govori toliko godina. Ovu zemlju ne treba posmatrati kao deo porodice naroda."
Vilan, kako nam je rekao, veruje da su sankcije bolje rešenje. "Sankcije su mera koja je manje stroga od direktnog vojnog odgovora. Za mene je važno da prvo, svi širom sveta u međunarodnoj zajednici treba da promene način razmišljanja i da razumeju dešavanja u vezi sa Iranom i njihove pretnje mojoj zemlji i drugim zemljama u regionu. A onda, posle promene načina razmišljanja, ne sme se ostati samo na oštrim rečima. Oštre reči su važne, ali ih moraju pratiti i postupci."
O reakciji država u regionu, poput Saudijske Arabije ili Jordana, Vilan je rekao da veruje da su oni potpuno u istoj poziciji kao i Izrael. "Setimo se napada Irana na Saudijsku Arabiju 2019. Verujte mi, oni znaju ko su Iranci. Ako ne isto kao mi, onda bolje od nas. Oni su takođe veoma zabrinuti zbog odmazde šta bi se moglo dogoditi njima i regionu."
Upitan kakvu reakciju Izrael očekuje od Srbije, ukoliko je očekuju, kaže da od svake prijateljske zemlje očekuju osudu. "Srbija je zaista veoma prijateljska zemlja. Želim i nadam se da će Srbija, kao i svaka druga država, nedvosmisleno osuditi ovaj napad, jer to, verujem, treba da uradi svaka normalna država na svetu", dodao je Vilan.
Sukob sa Iranom i situacija u Gazi
"Mislim da šta god da je Iran morao da pruži i pružio Hamasu, oni su već uradili, u novcu, oružju i obuci. Ne vidim kako odmazda sa Iranom može da utiče direktno ili odmah na situaciju sa kojom se suočavamo u Gazi", kaže naš sagovornik i dodaje da je situacija komplikovana, ali da u ovom trenutku, dešavanja se vode između vojske i diplomatije. "Želeli smo pre svega da postignemo ovaj dogovor o oslobađanju talaca. Hamas je taj koji odbija dogovor, a ne Izrael. Mi moramo da ispunimo dva cilja koja smo postavili. Moramo da eliminišemo Hamas i moramo da vratimo naše ljude iz Gaze", poručio je Vilan.
Strah od novog rata
Ambasador nam je rekao da je narod Izraela apsolutno zabrinut zbog svega što se dešava, ali da je olakšavajuća okolnost što su ovog puta dobili upozorenje o napadu, kakvog nije bilo 7. oktobra. "Izraelska javnost je zabrinuta, ali je i izraelska javnost veoma otporna. Znamo gde živimo, mi ne živimo u Švajcarskoj. Znamo tačno naše susedstvo i moramo da se suočimo sa tom realnošću. Izrael godinama žudi za mirom. Želimo da živimo u miru. Želimo da razvijamo našu zemlju kao što smo to radili u poslednjih nekoliko decenija. Nije slučajnost što je Izrael ekonomski i naučno i tehnološki dostigao ovaj nivo. Želeli smo da naši susedi učine isto. S druge strane, svet mora da shvati da igrači poput Irana i njihovi sateliti kao što su Hezbolah ili Huti u Jemenu ili Hamas, ne govore o postizanju rešenja za obe strane. Oni pričaju o rešenju o jednoj državi, koja će biti palestinska. Izrael ne treba da postoji, to ne kažem ja, oni otvoreno govore o tome. Čak ni ne pokušavaju da sakriju. Dakle, takvi igrači, takva ideologija, koja poziva na uništenje države Izrael, to nije nešto sa čime se može nositi. Ovo nije nikakva osnova za pregovore", rekao nam je Vilan.
Izrael otpočeo osvetu
Kako su preneli strani mediji, Izrael je u petak ujutru pokrenuo napad na Iran. Neimenovani američki zvaničnik za CNN rekao je da meta nije nuklearna, ali da opseg ciljeva nije preciziran. Istovremeno, iz Irana su mogle da su čuju izjave da su eksplozije u Isfahanu rezultat aktiviranja iranskih sistema protivvazdušne odbrane, kao i da na Iran nije izveden nikakav raketni napad. Državne televizije emitovale su tog jutra prizore iranskih gradova uz izveštaje da je "situacija mirna i normalna".
Ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilan nije komentarisao izveštaje stranih medija o navodnoj odmazdi Izraela. Podsetimo, niko od zvaničnika Izraela, kao ni iz izraelskih odbrambenih snaga nije se oglasio i nije dao zvaničnu potvrdu da je napad izvršen.
BONUS VIDEO:
(Mondo)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala