Ne samo što rešenje za Kosovo ne žele Srbi i Albanci, nego su za očuvanje statusa kvo i velike sile: Amerika, EU i Rusija, pišu "Novosti". 

"Svi su se zavukli u svoje rovove i šta god bi neko predložio, to tumače kao povratak u prošlost. Svi grčevito brane status kvo. Bez obzira na to, Vučić nastavlja sa svojom inicijativom, ali je svestan da neće moći da nameće bilo kakvo rešenje koje neće ni Srbi, ni Albanci, ni međunarodna zajednica", kaže za "Novosti" sagovornik iz najbližeg Vučićevog okruženja.

Vučić vs Mekalister: Kosovo, pa vladavina prava

Kako navodi list, predsednik Vučić je iz kontakata sa inostranim zvaničnicima shvatio da svima njima odgovara očuvanje postojećeg stanja, kako bi na Balkanu i dalje gajili svoje džokere i mete za pritisak.

Ako se sve ovo ima u vidu, teško da će predlog prvog potpredsednika Vlade Ivice Dačića da se odnosi sa Prištinom trajno reše razgraničenjem, naići na odobravanje, ocenjuju "Novosti".

Dvotrećinska podrška Vučićevom pozivu na dijalog

Ipak, o ovoj opciji, kako prenose izvori lista, uveliko se razmišlja, a ona bi mogla da postane zvanična ideja Beograda o statusu Kosova i Metohije, posle nacionalnog dijaloga, s tim da je za njeno ostvarivanje neophodna podrška SAD.

S druge strane, visoki krugovi u Moskvi, kako pišu "Novosti", nemaju ništa protiv ideje o razgraničenju, koje vide kao eufemizam za podelu pokrajine.

Od najviših zvaničnika Rusije se i ranije moglo čuti da će oni podržati svaku inicijativu Beograda oko KiM.

"Mnoge zapadne zemlje žele slabu Srbiju"