Mekalister je u intervjuu za Radio slobodna Evropa rekao da su svih 35 pregovaračkih poglavlja podjednako važna, ali da su "dva noseća stuba pregovaračkog okvira" za Srbiju vladavina prava (s poglavljima 23 i 24) i normalizacija odnosa sa Kosovom.

"I naravno, što više progresa budemo videli na polju ova dva noseća stuba, biće lakše otvarati naredna poglavlja o posebnim političkim oblastima. Veoma je jasno šta se očekuje na kraju pregovaračkog procesa Srbije sa EU - to je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine, u nekoj vrsti forme, koja mora biti pravno obavezujuća za obe strane, i takođe želimo da obe strane budu u stanju da primene svoje odgovornosti, ali i svoja prava", rekao je Mekalister.

Na pitanje kako gleda na želju Kosova da postane član UNESCO i Interpola, Mekalister je rekao da razume želju Kosova da postane član međunarodnih organizacija, ali i da često razgovara sa srpskim političarima koji govore zbog čega su skeptični ili protiv toga.

"To je spor između Kosova i Srbije koji, po mom mišljenju, može biti rešen samo kroz permanentni dijalog. Zato mi je veoma drago da je predsednik (Aleksandar) Vučić pokrenuo novu inicijativu za započinjanje diskusije u Srbiji kako bi budući odnos Beograda i Prištine, Srbije i Kosova, mogao biti definisan", rekao je Mekalister.

Povodom navoda opozicije o medijskoj cenzuri u Srbiji, Mekalister je rekao da u njegovom poslednjem izveštaju "jasno stoji da je sloboda medija preduslov za funkcionisanje demokratije" i da Evropski parlament deli mišljenje Evropske komisije da je Srbija postigla veliki napredak u mnogim političkim oblastima tokom poslednjih godina, ali da prethodne godine nije uočen napredak kada je reč o slobodi medija".

Srpska opozicija Mekalisteru:Nema ovde demokratije

"Mislim da u Srbiji imate veliki broj štampanih medija, različitog kvaliteta i različitih stavova, ali glavna primedba koja dolazi iz opozicije odnosi se na nepravednu, neizbalansiranu zastupljenost na televiziji. Nakon ove posete Beogradu, detaljno ću razmotriti činjenice i podneti izveštaj, a potom će Komisija to analizirati mnogo opširnije i detaljnije. Opširnije od onoga što ja mogu ponuditi na devet strana u Evropskom parlamentu za analizu medijskih sloboda u ovoj zemlji", rekao je Mekalister.

Vučić i Mekalister o unutrašnjem dijalogu

Na pitanje Radija slobodna Evropa koliko je iskren takav dijalog imajući u vidu odnos Vučića prema opoziciji, Mekalister je rekao da međunarodna zajednica pozdravlja poziv na dijalog.

"Ako posmatrate srpsku politiku, sa novoevropske tačke gledišta vode se izrazito konfrontirajuće političke debate, ali mislim da su sve strane vrlo aktivne u prezentovanju njihovih političkih pogleda. Mislim da je važno da na kraju političke debate takođe bude rezultata. To je ono o čemu se u demokratiji radi. Ja ne znam, vi ne znate, niko ne zna gde će zapravo dijalog u Srbiji odvesti, da li će biti uspešan ili ne, ali mislim da potez predsednika Vučića da inicira ovaj dijalog pozdravlja međunarodna zajednica i da je on ohrabren da ga nastavi", rekao je Mekalister.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju rekao je da pokušava da sastavi "maksimalno izbalansiran" izveštaj i da zato želi da čuje šta opozicija ima da kaže o stanju demokratije, koliko su reforme primenjene, kao i o medijskom pitanju.

"Pažljivo slušam, čuo sam neka kritička mišljenja od njih, kao i ona koja se tiču predsednikove inicijative za dijalog o Kosovu. Na drugoj strani, bez obzira da li opozicija učestvuje u dijalogu ili ne Kosovo ostaje jedno od ključnih pitanja srpske politike. Ali dozvolite mi da dodam, Kosovo jeste veoma važno pitanje, ali nije jedino bitno pitanje srpske politike", rekao je on.

Na pitanje o razlikama srpske spoljne politike i Evropske unije, Mekalister je rekao postoje mnoge zajedničke pozicije, ali i da postoje razlike kao što je odnos prema Rusiji.

"Ali to je deo procesa prijema u EU u kome korak po korak usklađujemo spoljnu politiku. Poštujem specijalne odnose koje Srbija ima sa Rusijom, postoje bliski kontakti i mislim da oni mogu biti korisni u saradnji sa našim velikim istočnim susedom. Potpuno razumem, takođe, srpsku političku poziciju, da ova zemlja želi da se pridruži EU, ali nije zainteresovana za učlanjenje u NATO. Imamo šest članica EU koje nisu članice NATO-a. To su države poput Kipra, Austrije ili Finske, i to je u redu. EU članstvo nema ništa sa članstvom u NATO-u. Većina država EU su članice i NATO, ali to nije neophodan uslov", rekao je Mekalister.