Ana Brnabić je u raspravi u Spoljnopolitičkom odboru EP i na poruke nekih poslanika da je "veoma zabrinjavajuće pitanje slobode medija", odgovorila da "pitanje istraživačkog novinarstva jeste krajnje važno".
"Veoma sam otvorena za raspravu o tome i da bismo bili savršeno pošteni ja mislim, a to sam rekla organizacijama civilnog društva, novinarima, i kažem vama sada da ne vidim da nema istraživačkog novinarstva u Srbiji", rekla je ona.
"Odnosno", kako je podvukla, "sada ima nedostatka istraživačkog novinarstva ali ne zato što to guši vlada, već ga nema, jer nema objektivnog novinarstva u Srbiji, odnosno jako je malo objektivnih novinara".
"Vidimo pre da ima nekih koji su veoma naklonjeni vladi, odnosno medija koji su jako protiv vlade", navela je Ana Brnabić.
"Ali postoje mediji koji su protiv vlade i mogu slobodno da kažu šta misle na temelju činjenica ili na temelju onoga što nisu činjenice", podvukla je srpska premijerka.
I, kako je rekla, "svi nedeljnici u Srbiji su potpuno protiv vlade, protiv predsednika, a od dnevnika su to tri koji su protiv vlade, a bar dva potpuno protiv vlade, a jedan od njih je, rekla bih, manje ili više objektivan".
"Videli smo", istakla je predsednica srpske vlade, "interesantan slučaj lokalnog medija Novine Vranjske", uz tvrdnju da su te novine zatvorene jer ih vlada nije pomogla.
"Te novine su bile kritički nastrojene prema vladi, nisu imale novca i zatvorene su", rekla je ona.
"Ja sam", rekla je Ana Brnabić, "posebno od Ministarstva kulture zatražila izveštaj o tom prema vladi kritičkom, što je u redu, mediju, i u samo 2017. je taj medij dobio od vlade, budući da nezavisna komisija Ministarstva kulture izdvaja novac za pojekte, za svoje projekte više novca nego za recimo pet godina između 2008. i 2012.".
"Kad sam ja iznela te podatke", primetila je ona, "opozicija je rekla: U redu, ali ostali su dobili više".
"Ja sam otvorena da razgovaram o tome da to bolje razumem i da se vidi da li tu zaista ima nečega", zaključila je predsednica srpske vlade.
HAN: SRBIJA ĆE VRLO BRZO POSTATI DEO EVROPSKE PORODICE
Evropski komesar za pregovore o proširenju Johanes Han izjavio je danas da je Srbija dobro pozicionirana kao jedna od vodećih zemlja u procesu pristupanja EU i da će "vrlo brzo" postati deo evropske porodice.
Han se tokom razgovora sa premijerkom Anom Brnabić zahvalio Srbiji i na ključnoj ulozi kada je stabilonst regiona u pitanju.
"Vrlo sa zadovoljan što je prva zvanična poseta premijerke Brnabić upravo ova Briselu što pokazuje značaj i povećenost koju ona pridaje odnosu sa EU. Veliki posao je urađen što će se uskoro isplatiti otvaranjem novih poglavlja", poručio je komesar Han.
On je posle sastanka sa premijerkom Brnabić u Briselu konstatovao da Srbija brzo napreduje kao bi iskoristila trenutak koji je došao posle govora predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera gde je dat jasan signal regionu da EU nedvosmisleno podržava politku proširenja na Zapadni Balkan.
"EU vrata su otvorena za nove ulaske do kojih će doći onoga trenutka kada zemlje ispune kriterijuem. Srbija je dobro pozicionirana kao jedna od vodećih zemlja u procesu evrointegracija", poručio je evropski komesar.
Han je proces pristupnja opisao kao maraton u kome se računa koliko brzo, ali i kvalitetno mogu biti primenjene reforme iz pristupnih poglavlja.
"Mi želimo da napredujemo zajedno ka srpskom ulasku u EU . Kada će to biti to je u rukama Srbije. Nesumnjivo je da Srbija pripada Evropi i da će brzo posti deo evropske porodice", izjavio je komesar Han.
On je posebno naveo da je ohrabren napretkom Srbije i osećajem odgovornosti premijerke Brnabić kada je u pitanju oblast vladavine prava, što će, prema Hanovim rečima, u velikoj meri i odrediti brzinu evrointegracionog puta Srbije.
Evropski komesar za pregovore o proširenju se tokom razgovora sa premijerkom Srbije zahavilo i za "ključnu ulogu Srbije u regionu kada je reč o stabilnosti", što Srbija, prema rečima Johanesa Hana, postiže dijalogom i prekograničnom saradnjom.
Han je naveo da je sa Brnabićevom razgovarao i primedbama koje je zvanični Beograd imao na stav Evropske komisije kada su u pitanju slučajevi Kosova i Katalonije
"Razumem osetljivost ovog pitanja u Srbiji i dobro da razgovaramo i to rešimo. Sada je važno da gledamo u budućnost da vidim šta se može uraditi povodom hrabre inicijative predsednika Aleksandra Vučića o untrašenjem dijalogu i kako podržati dalji razvoj Srbije i regiona", zaključio je Han.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru