Nije poznato šta sve u Srbiji po pitanju restitucije potražuju američki državljani, a ambasador Kajl Skot kaže da niko ne očekuje da se odjednom vrati sva imovina, ali da je potrebno naći rešenje.

"Srbija je primer ne samo za region nego Evropu, što se toga tiče", rekao je Skot za TV O2.
U Agenciji za restituciju objašnjavaju da diskriminacija prema strancima ne postoji. Za sada, po pitanju restitucije, s Amerikom nismo u problemu, navela je ta televizija.
Ali, pored dobre saradnje tu je, objašnjava Skot, i interes i navodi da su brojni američki građani koji su izgubili imovinu u periodu holokausta ili komunizma.
“To je ogromna suma. Ne očekujemo da Srbija ojednom vrati sve natrag, ali rešenje treba naći”, dodao je ambasador.
U Agenciji za restituciju kažu da je procenjena vrednost ukupne imovine koja ne može da se vrati u naturi 13,6 milijardi evra.
Koliki je američki deo, nije jasno, ali jeste nešto drugo.
Prvi u Evropi:Stradalim Jevrejima vraćeno 14 mil €
“Srbija je specifična, jer ne pravimo diskriminaciju stranim građanima i ne dozvoljavamo samo onim građanima čije države ne daju našima i to je prirodno”, rekao je Strahinja Sekulić iz Agencije za restituciju.
NA ČEKANJU: Pare za otetu imovinu tek od decembra
Do kraja godine naturalna i crkvena restitucija ulaze u završnu fazu, a do sada se površina vraćenih poslovnih prostora, stanova i zgrada širom Srbije meri se oko 450.000 kvadrata.
U Agenciji poručuju da u ovom trenutku imaju opterećenje od oko 1.000 predmeta po čoveku.