Isplata će biti moguća kada Vlade Srbije donesu odluku o koeficijentu obeštećenja, kaže direktor Agencije za restituciju, Strahinja Sekulić.
"Očekujem da će tokom ovog meseca Ministarstvo finansija izaći sa konkretnom odlukom - koeficijentom ili nekim drugim rešenjem koje je omogućeno Zakonom", najavljuje za Tanjug Sekulić.
On napominje da je doneto 916 rešenja o pravu na obeštećenje imovine koju su komunističke vlasti nepravdano oduzele vlasnicima u decenijama posle Drugog svetskog rata, ali na koliko njih će biti podeljene dve milijarde dinara, kaže, znaće se u decembru kad budu doneta rešenja i za ovu godinu.
Restitucija u naturi, tvrdi on, završena je 90 odsto, tačnije vraćeno je više od 6.000 objekata i poslovnih zgrada i 30.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok će za ostalih 10 odsto, što je oko 20.000 zahteva, biti doneta rešenja o obeštećenju.
Kako je naveo, Agencija je u saradnji sa Poreskom upravom prošle godine procenila imovinu koja ne može biti vraćena u naturi, navodeći da je Poreska uprava brzo, dobro i efikasno obavila taj deo posla. Na pitanje u kojim slučajevima se odlučuje o obeštećenjima, Sekulić kaže da je to Zakon precizno odredio, a najčešće je reč o slučajevima kada je imovina prodata u postupku zakonite privatizacije ili otkupom stanova 90-ih.
"Jedan od slučajeva je kada objekat više ne postoji, jer je srušen, kada je reč o izgrađenom građevinskom zemljištu, kada je prodato u postupku zakonite privatizacije ili služi za poslove države, ministarstava i drugih organizacija. To je izuzeto od restitucije i ide na obeštećenje, jer je tu imovinu nemoguće vratiti u naturi zato što na tim stvarima ne postoji zakonito pravo svojine drugih lica", objašnjava Sekulić.
Država ima svoje limite u pogledu finansija i imovine, te se i restitucija kreće u okviru realnih mogućnosti države, kaže Sekulić, navodeći da je vlasnicima ili naslednicima Zakonom ograničena isplata obeštećenja do 500. 000 evra.
"To je mehanizam koji je uključen u Zakon kako ne bi došlo do probijanja sume od dve milijarde evra. To je ogroman novac. Biće nezadovoljnih, ali ni mnogo bogatije zemlje u svetu, kao na primer Nemačka nije uspela da nadoknadi štetu 100 odsto", ističe Sekulić.
On predviđa da će restitucija biti završena, s obzirom na tempo rešavanja predmeta i kapaciteta Agencije, najkraće za pet, a najduže za osam godina.
Procenjuje da će za pet godina biti gotove sve prvostepene odluke, i navodi da je do sada obrađeno 65 odsto podnetih zahteva, a u naredne dve do tri godine očekuje i drugostepene postupke, za koje smatra da bi mogle da produže restituciju.
"U tom periodu treba da okončamo sve postupke, i da arhivu, koja je i sada velika, u elektronskom i papirnom obliku sredimo, a onda zajedno sa vladom konstatujemo kraj restitucije i da Agenciju transformišemo ili ukinemo", navodi Sekulić.
Smatra da je restitucija bila "hrabra odluka države", iako ona za državu predstavlja "veliki teret", navodeći da je prema statistikama do sada vlasnicima i naslednicima vraćena "značajno velika vrednost".
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu