• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stefanović: Jesmo pod nadzorom, ali ne peremo pare

Izvor Beta

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović priznao je danas da je Srbija stavljena pod nadzor međunarodne organizacije FATF koja se bori protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Ministar je, međutim, ocenio da je Srbija "daleko od toga" da se može nazvati zemljom koja na bilo koji način učestvuje u pranju novca ili finasiranju terorizma.

"Niko ovde nije pokušao da prikrije da Srbija nije tehnički ispunila sve standarde koje FATF traži, ali to ne znači da je Srbija na bilo koji način učestvovala u pranju novca i finansiranju terorizma", rekao je Stefanović u Skupštini Srbije tokom rasprave o finansijskim zakonima.

On je kazao da je Srbija pohvaljena zbog delovanja njenih organa bezbednosti, i da je deo koalicije koja se bori protiv terorizma širom sveta.

Novi "Panamski papiri": 34 imena iz Srbije

Pomenuo je i da Srbija ima najviše konačnih pravosnažnih presuda za pranje novca i zaplene imovine u regionu.

On je rekao da postoji prostor da se popravi i uvaže preporuke date Srbiji, te da je uveren da će do juna to i biti učinjeno.

"To nisu primedbe koje onemogućavaju naš sistem da se bori sa korupcijom i pranjem novca, ali svakako će posle ispunjavanja tih primedbi sistem biti još efikasiniji", naveo je Stefanović.

On je kazao i da se razlikuju standardi o evidenciji stvarnog vlasništa i da Srbija to čini kroz Poresku upravu i APR, ali da taj način evidencije nije standard po FATF.

Stefanović je kazao i da je bio na sednici FATF gde je predstavnik Evropske komisije bio protiv toga da se Srbija stavi pod nadzor.

Ministar je rekao da u odlučivanju ima i politike, ali da je na Srbiji da uvaži preporuke i ispravi primedbe, te da su zakoni o kojima ovih dana raspravlja Skupština Srbije vode tome da Srbija bude efikasnija kako to traži i FATF.

Polemiku oko FATF-e pokrenuo je poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić navodeći da je Srbija svrstana u društvo visokorizičnih zemalja, te da je na negativnoj listi te organizacije i da se u Skupštini zato po hitnom postupku nalaze finansijski zakoni o kojima se danas raspravlja.

"Pre šest godina je FATF-a donela kriterijume i međunarodne standarde koje treba primeniti u međunarodnoj borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, ali razne vlade u protekli šest godina nisu bile u stanju da ih primene", rekao je Aleksić.

On je ukazao da su neki od problema zemalja koje su na listi, jesu izbegavanje poreza, nemogućnost kontrole tokova novca, pranje novca od trgovine nakroticima i trgovine ljudima, poslovanje of-šor firmi.

Aleksić je kazao da je sve to direktno vezano za dva glavna poglavlja za pristupanje EU: 23 i 24, koja se tiču borbe protiv organizovanog kriminala i terorizma.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Renata

Srbija je uvek bila protiv korupcije i borila se, bori se i boriće se protiv nje.

Dragana

Naravno da ne ucestvujemo i nikakve prljave radnje...

Fudbaler

Skromniju vlast a toliko posvećenu Srbija nije imala u istoriji. Nebojša Steefanović je divan.

special image