Makron je jasno rekao da želi da vidi zemlje regiona u Uniji, ali istovremeno želi reformu EU, objasnio je francuski ambasador.

„Želimo EU, kako bi bila u mogućnosti da apsorbuje to proširenje. Oni koji blokiraju, odnosno nameravaju da blokiraju te reforme bili bi odgovorni za to što u perspektivi ne bismo bili u mogućnosti da apsorbujemo proširenje“, naglasio je on na konferenciji za štampu povodom pisanja pojedinih medija u Srbiji.

Mondoloni je naglasio da je bez reformi rizik da nemamo EU koja funkcioniše, koja je neophodna i za aktuelni broj članica.

„EU će biti snažnija sa Srbijom, Srbija je faktor stabilnosti u regionu i Francuska to shvata i podržava je kao takvu. Sudbina Srbije je u njenim rukama i Francuska neće izmišljati čitav seriju nekih uslova koje Srbija treba da ispuni da bi ušla u Uniju, već suprotno“, naglasio je on.

„Smatrao sam potrebnim sazivanje konferencije za štampu jer sam slušao juče govor predsednika Francuske u Evropskom parlamentu u Strazburu i nalazim da je govor odličan. Legao sam sinoć u uverenju da ćemo sutradan imati lep dan počevši sa konferencijom u okviru francusko-nemačke inicijative za borbu protiv trgovine malim i lakim naoružanjem. Ustao sam i video naslove u štampi i pomislio da ipak treba da se vidimo kako bi objasnili francusku poziciju koja se tiče Zapadnog Balkana, objasnio je on.

Rekao je da poštuje slobodu štampe, ali da smatra da par naslova nije predstavilo dobro poruke Makrona, kao što su naslovi „Makron protiv Zapadnog Balkana“ ili „Makron zatvara Srbiji vrata EU“.

Makron: STOP Balkanu u EU!

Ti naslovi, prema njegovim rečima nisu ispravni.

„Najpre jasno je da Francuska podržava pristupanje Srbije i Zapadnog Balkana EU. Bez ikakvih dvosmislenosti i predsednik Makron je to i rekao i tokom svog govora na univerzitetu u Sorboni krajem septembra prošle godine, a ponovio juče. Drugo je da Francuska želi da reformiše EU“; podvukao je on dodajući da je upravo to srž jučerašnjeg govora Makrona, koji insistira na osnaženju i reformi EU.

Ukazao je da je srž govora Makrona u EP bila ideja o osnaživanju i reformi EU, a u okviru razmene mišljenja, nakon izjave predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera, bilo je govora o širenju Unije na Zapadni Balkan.

„Rekao je treba nastaviti slediti dva puta, paralelno, jedan povezivanja Balkana za Evropu, a drugi da se reformiše EU“, podvukao je Mondoloni.

„Predsednik je rekao „da“ Zapadnom Balkanu u EU,nismo promenili svoj stav niti ga učinili tvrđim. Ta perspektiva može da se konkretizuje samo ako se EU reformiše“, ponovio je francuski diplomata dodajući da je reformisana EU u interesu i Srbije.

Ukazao je da je Makron pre godinu dana izabran upravo na osnovu programa koji ima za cilj reformu EU.

„Jasno je rekao da ne želi da bude deo generacije ljudi koji se kreću hodajući u snu, ne treba zabijati glavu u pesak. Evropi su potrebne reforme. Poručio je da Evropljani treba da budu odgovorni i da se zalažu za odbranu demokratije. Prvi deo govora je bila izjava ljubavi evropskoj demokratiji. Rekao je da odgovor na krize nije autoritarna demokratija, već autoritet demokratije“; objasnio je ambasador dodajući da, kako bi se građani EU ubedili u neophodnost reformi neophodna je nova evropska suverenost.

Naglasio je da je Makron dao konkretne predloge u vezi migracije, digitalizacije, ali i budžet, ekonomske i monetarne unije.

Nasim građanima je neophodno pružiti priliku da ponovo postanu ambiciozni u veri za EU, naglasio je Mondoloni ukazujući da je Makron aktuelno u poseti Berlinu gde o tome razgovara i sa kancelarkom Angelom Merkel.

Upitan da li će Francuska iskoristiti priliku da dokaže svoju privrženost evropskom putu Srbije i 1. juna glasati za otvaranje novoh poglavlja Mondoloni je podsetio da Francuska podržava napore Srbije na putu ka EU.

„Smatramo da je važno ono što je učinjeno proteklih meseci i godina. Znam da srpska vlada ulaže puno snage da otvori što je moguće više poglavlja u junu“, kazao je on podsećajući da je to potvrdio i šef francuske diplomatije prilikom nedavne posete Beogradu.

Mondoloni je istakao da želi da Srbija otvori što je moguće više poglavlja, ali da s jedne strane ima onih koja su veoma tehnička, i da s druge starne EU poklanja veliki značaj pitanjima vezanim za vladavinu prava.

„Ne želim da kažem da li ćemo otvoriti u junu dva, tri ili pet poglavlja. Znam da će neki biti u iskušenju da sve svedu na pitanje broja samih poglavlja koja će se otvoriti, po principu ako bude dva onda ćemo biti razočarni, a ako se otvori šest bićemo veoma zadovoljni. Nažalost stvari su malo komplikovanije i otvaranje perspektive je mnogo važnije“; rekao je francuski ambasador.

On je podsetio da je Francuska podržala i novu strategiju Evropske komisije sa iznetim datumom 2025.

„Znate da to nije datum koji je obavezujući, već je cilj. MI želimo da pomognemo Srbiji da bude u mogućnosti da ispuni svoje obaveze i dostigne taj cilj“, naglasio je Mondoloni.

Rekao je da je Makron veoma mlad i da mu se žuri, te da vidi da se neki evropski građani se dvoume između autoriratnosti i demokratije.

„Za njega je reforma EU, sa sigurnošću mogu da kažem, svakako pre 2025. Mi želimo osnaživanje EU pre 2025.“, zaključio je on.