• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Plaćaćemo sedam evra za ulazak u Šengen!

Izvor MONDO/Tanjug

Građani trećih zemalja, koje su inače oslobođene plaćanja viza, među njima i građani Srbije, plaćaće od 2021. godine sedam evra odobrenje za ulazak u Šengen.

 Odobrenje za ulazak u Šengen - cena Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

To je predviđeno dogovorom o Evropskom sistemu za putne informacije i odobrenja (ETIAS), koji su potvrdili predstavnici zemlja članica EU, a ostaje da tu odluku usvoji još Evropski savet.

"To je još jedan važan korak u cilju zaštite spoljnih granica EU", poručio je bugarski ministar unutrašnjih poslova Valentin Radev.

Ambasadori zemalja članica EU potvrdili, su, naime, sporazum postignut između bugarskog predsedavanja EU i Evropskog parlamenta koji se odnosi na nova pravila za putovanje građana trećih zemlja u Šengenski prostor.

U Evropskom savetu navode da će se novi sistem primenjivati na državaljane trećih zemlja koje su oslobođene viza, uključujući i Srbiju.

"Sistem će se primenjivati na državljane trećih zemalja koje su oslobođene viznog režima. Oni će prijavom preko interneta morati da dobiju ovlašćenje za putovanje pre ulaska u Šengen. Za takvu prijavu podnosilac zahteva će plaćati naknadu za putovanje u iznosu od sedam evra", naveli su u Evropskom savetu.

Sistem ETIAS je predložila Evropska komisija u novembru 2016. godine, a ukoliko se, kako se i očekuje, do kraja ove godine dobije saglasnost Evropskog parlamenta i Saveta EU, novi sistem moga bi da stupi na snagu do 2021. godine.

Evo koliko ćemo plaćati "ulaznicu" za EU

U Evropskom savetu navode da će ETIAS omogućiti prethodne provere i u slučaju potrebe odbiti odobrenje za putovanje državljanima trećih zemalja koji putuju u Šengensku zonu.

"To će pomoći u poboljšanju unutrašnje bezbednosti, sprečavanju ilegalne imigracije, zaštite javnog zdravlja i smanjiće kašnjenja na granicama identifikovanjem osoba koje mogu predstavljati rizik u nekoj od ovih oblasti pre nego što stignu na spoljne granice", dodaju u Evropskom savetu.

Naglašava se da će dozvola za putovanje važiti tri godine ili do isteka važnosti putne isprave koja se registruje tokom prijave.

"Informacije dostavljene u svakoj aplikaciji biće automatski obrađene kroz relevantne baze podataka EU i Interpola kako bi se utvrdilo da li postoje osnove za odbijanje dozvole za putovanje. Ako se ne identifikuju elementi koji zahtevaju dalju analizu, ovlašćenje za putovanje će biti izdato automatski i brzo. Očekuje se da će to biti slučaj u većini aplikacija", navedeno jen u saopštenju Saveta.

O, NE! Nova pravila za ulazak u Šengen

U slučaju postojanja bilo kakve sumnje rad na zahtevu će se prebaciti na ručnu obradu nacionalnih službi država članica.

U tom slučaju za odbijanje ili odobrenje dozvole za putovanje biće potrebno najviše 96 sati od podnošenja zahteva.



Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mik

Realno, da je samo bezbednost u pitanju, mogli su da stave da ta provera bude besplatna ili recimo da košta 1 euro. Provere te i odobre ili odbiju, čista stvar. A ovako, imam utisak da žele malo i da zarade jer svake godine na stotine miliona ljudi ulazi u EU, oa svako po 7 eura, eto je milijarda pravo niotkuda. Zašto da ne?

Ja

@mik da realno bi bilo i da treće zemlje uvedu 7 evra za ulaz EU građana u treće zemlje.

special image