Ukupno troje Srba povređeno je u napadu, preneli su Radio Goraždevac i KoSSev.  

Raseljeni Srbi su se razišli uz pomoć policije, a jedan od njih koji je zadobio povrede glave od kamenice prebačen je u bolnicu.

Pogledajte snimak sa lica mesta:

Radio Goraždevac saznaje da je Srbin koji je uhapšen osumnjičen za navodni ratni zločin počinjen 1999. On je kasnije pušten.

SRAMNO: Albanci kamenovali, opet Srbin uhapšen

Član Privremenog veća ove opštine Nenad Stašić kaže da je Radoslav Kizić zadobio teže telesne povrede jer je pogođen kamenom u glavu, dok su ostali Srbi zadobili povrede nogu.

Stašić je dodao da su svi povređeni odmah prebačeni u Dom zdravlja u Osojane, gde im je ukazana lekarska pomoć.

"Srbi su uspeli da na brzinu prisluže sveće, ali su u tom trenutku Albanci počeli da ih gađaju kamenicama, iako su se pripadnici Kosovske policijske službe i Kfora nalazili u neposrednoj blizini", rekao je Stašić za Srnu.

Incident se dogodio pošto se grupa Albanaca, koju je prethodno rasterala kosovska policija, ponovo okupila i opkolila raseljene Srbe koji su uspeli da stignu do Crkve evete Trojice u mestu nedaleko od Kline, iako su im Albanci tokom jutra blokirali put.

Posle obreda presecanja slavskog kolača dogodio se napad, a na udaru su se našli okupljeni  u dvorištu i unutar crkve.

”Albanci su se okupili i opkolili Srbe, gađajući ih i uzvikujući pogrdne parole”, rekao je urednik Radio Goraždevca Darko Dimitrijević.

Oko pedeset Albanaca vozilima je ranije danas blokiralo prilaz Crkvi svete Trojice u Petriču ne dozvoljavajući raseljenim Srbima iz ovog sela da obeleže današnji praznik po kome crkva nosi ime, javio je Radio Goraždevac. 

Na terenu je veliki broj pripadnika kosovske policije.

Grupa raseljenih iz sela Petrič danas je krenula da poseti ostatke porušene crkve i seosko groblje kako bi obeležili praznik.

Crkva svete Trojice nalazila se u Petriču nedaleko od Kline, na putu Peć-Priština. Sagrađena je 1992. godine kao donacija porodice Karić.

Nakon dolaska italijanskih snaga KFOR-a, demolirana je krajem juna 1999. godine, piše Radio Goraždevac..

SEĆANJE NA ZLOČIN: Dan kada je gorelo Kosovo

OSUDE NAPADA

Srpska lista je najoštrije osudila, kako su naveli, neprijateljstvo koje su Albanci danas demonstrirali u selu Petrič.

"Devetnaest godina posle sukoba raseljenim Srbima se onemogućava da se vrate na svoja imanja, otimaju im kuće i optužuju ih za navodne ratne zločine. Ne dozvoljavaju im da obiđu groblja i svoje crkve. Pitamo se da li je ovo primer suživota o kome govore kosovski zvaničnici", navodi se u saopštenju Srpske liste.

Iz Srpske liste su apelovali da međunarodna zajednica, pritiskom na institucije samoproglašenog Kosova i Metohije, zaštiti ljudska prava Srba na Kosovu i Metohiji.

I direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić oštro je danas osudio nasilje nad Srbima koji danas nameravaju da obeleže hrišćanski praznik Svete Trojice u Petriču kod Kline, i očekuje od privremenih institucija samouprave u Prištini i međunarodnih institucija na KiM da osiguraju poštovanje prava na slobodu kretanja i ispovedanje vere srpskim hodočasnicima.

"Prognani Srbi iz Metohije se godinama sistematski sprečavaju da hrišćanske praznike obeleže u svojim selima, a oni koji faktički danas obavljaju vlast na terenu ne preduzimaju nikakve mere kako bi tu vrstu ekstremističkog ponašanja sankcionisali i suzbili", naveo je Đurić u izjavi dostavljenoj medijima.

Đurić je ocenio da današnji anticivilizacijski protest kod Kline pokazuje da ekstremistima nije dovoljno to što su Srbi poterani iz Metohije, već da se želi potpuno iskorenjivanje i zatiranje svakog sećanja na srpsko postojanje u tom delu naše južne pokrajine.

"U kontekstu današnje blokade prilaza porušenoj pravoslavnoj crkvi u Petriču, postaje sasvim jasno da i nedopustivi građevinski radovi u blizini manastira Visoki Dečani nisu bili incident, već posledica sveopšte društvene klime u kojoj se organizovano negira i uništava sve što asocira na srpsko prisustvo na Kosovu i Metohiji", naveo je.