Istu sudbinu, u skladu sa nedavno usvojenim Zakonom o ratnim memorijalima, doživeće i sva ostala obeležja osvajačima, ratnim zločincima i teroristima.

Spisak spomenika nedostojnim ličnostima je podugačak, a najveći broj njih nalazi se na jugu Srbije i u Vojvodini, pišu "Večernje novosti".

Više neće biti prihvaćena nijedna inicijativa koja vređa verska i nacionalna osećanja, istorijske tekovine, veliča fašističke i separatističke ideje i o njima neće odlučivati pojedinci, već država.

Svi oni biće na dnevnom redu saveta za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, čije se osnivanje očekuje najkasnije sredinom avgusta, a u skladu sa nedavno usvojenim Zakonom o ratnim memorijalima.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Negovan Stanković rekao je za "Novosti" da će savet odlučivati o uslovima za podizanje novih i uklanjanje starih ratnih vojnih memorijala, vodeći računa o tome kako on izgleda, šta na njemu piše, o dimenzijama, o tome da li takva ličnost zaslužuje obeležje, a mišljenje saveta će na kraju morati da parafira ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije.

"Članovi ovog tela su najstručniji ljudi iz ove oblasti i to jedan profesor istorije, koga predlažu univerziteti, predstavnik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), predstavnik Zavoda za zaštitu spomenika kulture i četiri člana državne uprave, odnosno ministarstava za rad, odbranu i spoljne poslove", kaže Stanković.

"Novosti" navode da je veliki broj neprimerenih spomen-obeležja podignut "uz blagoslov lokalnih čelnika, koji su 'podmazani' stranim donacijama od nekoliko hiljada evra ispunjavali želje ambasadora i dizali spomenike raznoraznim osvajačima i zločincima".

List podseća da su spomen-ploču nacisti i ratnom zločincu Aćifu Hadžiahmetoviću u centru Novog Pazara u avgustu 2012. godine, otkrili čelnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžović i Sulejman Ugljanin, tadašnji ministar.

Ploča nije uklonjena, iako su mesecima iznošeni dokazi o njegovoj kolaboraciji s okupatorom u Drugom svetskom ratu, kao i o učešću u stvaranju projekta "velike Albanije" i zločinima nad srpskim stanovništvom.

Na glavnom trgu u Preševu novembra 2012. godine podignut je spomenik s imenima 27 poginulih pripadnika terorističke Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, koji je zatim uklonjen uz asistenciju Žandarmerije, pa premješten u dvorište džamije.

Na jugu Srbije i danas stoji više od 20 spomen-obeležja poginulim teroristima, navodi list.