Evropska komisija menja sistem glasanja u pristupnim pregovorima
MONDO/Stefan Stojanović 

"Evropska komisija spremna je na jesen da predloži da u budućnosti za odlučivanje o merilima u pristupnim pregovorima sa državama kandidatima za članstvo u EU ne treba više jednoglasna odluka svih država članica, nego kvalifikovana većina, što znači da bi oni koji blokiraju mogli biti preglasani", navodi hrvatski dnevnik "Večernji list".

List piše da će do toga doći zbog toga što poučena nizom loših iskustava, između ostalog i primerom Hrvatske, koja je pokušavala (ali nije uspela) da blokira pristupne pregovore Srbije na temi prilaznih merila u poglavlju 23. o pravosuđu.

Zato je, smatra se, potrebno reformisanje sistema glasanja u Savetu EU tako da se odredi niz tema u spoljnoj i bezbednosnoj politici EU za koje više neće biti potrebna jednoglasna odluka država članica, nego kvalifikovana većina.

Ali, nije bilo poznato, piše dalje "Večernjak", da se razmišlja i o tome da ta reforma načina glasanja obuhvati i politiku proširenja.

"Ne, dakle, samu konačnu odluku o primanju novih članica, za šta će uvek biti potrebna jednoglasnost, koja podrazumeva da svaka država članica ima i mogućnost veta. Ali za neke korake u pristupnim pregovorima Komisija bi, dakle, mogla predložiti sistem odlučivanja kvalifikovanom većinom, koja podrazumeva da je za prolazak neke odluke nužna podrška najmanje 55 posto država članica koje pokrivaju najmanje 65 posto ukupnog stanovništva EU", precizira list.

U takvom odlučivanju, na primer, navodi se, Hrvatska ne bi mogla uložiti veto na neka prelazna ili završna merila za Srbiju tokom njenih pregovora sa EU, niti bi, u drugom primeru, Grčka to mogla činiti Albaniji i slično.

Ultimativni veto, na odluku o ulasku u članstvo, ipak bi ostao, navodi "Večernji".

"Uvek ću biti sklon tome da za konačnu odluku o pristupanju neke države u punopravno članstvo u EU treba jednoglasna odluka postojećih država članica. Ali za mnoge manje korake na tom putu, tokom pristupnih pregovora, možemo predložiti da više ne bude potrebna jednoglasna, već odluka kvalifikovane većine u Savetu EU. To je još uvek predmet rasprave, ali to je naš cilj", rekao je Han za zagrebački dnevnik, koji je, inače, u EK zadužen za portfelj pregovora o proširenju i odnosa sa susedima EU.

Pisanje "Večernjeka" komentarisao je šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji kaže da bi to bila sjajna vest za Srbiju, ali...

"Ako je to tako, ja bih voleo da on bude usvojen. Međutim, taj predlog zadire u njihov proces odlučivanja", rekao je Dačić za beogradski "Blic".

"Srbija bila spremna da otvori pet poglavlja"

Vladimir Međak, predsednik Istraživačkog foruma Evropskog pokreta u Srbiji, podseća da je Žan Klod Junker, predsednik Evropske komisije, u Strategiji EU o proširenju na Zapadni Balkan pominjao širenje glasanja kvalifikovanom većinom na zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku, ali nije bilo reči o proširenju.

Plenkovića redom ribaju: Bajden, Merkel, EK...

"Ovo je zaista pravi trenutak da se to uradi i taj predlog je veoma povoljan za nas, ali sumnjam da će biti političke volje da se on usvoji. Nema potrebe da se menjaju osnivački akti, jer se u njima pominje samo jednoglasno odlučivanje prilikom otvaranjha i zatvaranja pregovaračkog procesa. Ipak, mislim da će biti veoma teško usvojiti taj predlog, jer sa njim moraju da se slože sve države članice", rekao je Međak.