Obavezni vojni rok - počela izrada studije
MONDO/Stefan Stojanović ilustracija



U saopštenju Ministarstva odbrane se podseća da vojni rok u Srbiji nikada nije ukinut, već je, Odlukom Skupštine od januara 2011. godine, obaveza redovnog služenja obustavljena i uveden princip dobrovoljnosti, a obaveza uvođenja u vojnu evidenciju i obaveza služenja u rezervnom sastavu je ostala.

"S obzirom da je obustavom obaveze služenje vojnog roka prestalo organizovano osposobljavanje svih sposobnih građana za odbranu zemlje, Ministarstvo odbrane analizira efekte sadašnjeg rešanja po pitanju sprovedene profesionalizacije i traži optimalo rešenje koje je zasnovano na detaljnoj proceni bezbednosnih izazova, rizika i pretnji, sagledavanju sopstvenih iskustava i iskustava stranih armija", navedeno je u saopštenju.

Iz ministarstva napominju da i u drugim razvijenim državama osim modela profesionalne vojske postoje i kobinovani modeli koji podrazumevaju redovno služenje vojnog roka i profesionalnu vojsku i navode da takva obaveza postoji u Švedskoj, Austriji, Rusiji, Kipru, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Grčkoj, Turskoj, Norveškoj ...

Navodi se i da u Švajcarskoj, koja je neutralna zemlja, postoji obaveza služenja vojnog roka kao i sistem obučavanja vojnih obveznika po kome svi oni moraju u toku svake godine provesti 21 dan na vojnoj obuci, kao i da se mogućnost ponovnog uvođenja obaveze služenja vojnog roka razmatra u Mađarskoj, kao i u Nemačkoj.

U Nemačkoj je, kako poručuju iz Ministarstva, predloženo da obavezni vojni rok traje osam meseci, dok se Austriji razmatra produženje služenja vojnog roka koji trenutno traje šest meseci, odnosno devet za civilno služenje.ž

Kada je reč o raspoloženju građana, istraživanje Istraživačkog centra za odbranu i bezbednost rađeno pre nekoliko meseci, pokazalo je da je u Srbiji 74 odsto građana za ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka.

Da li će Srbin opet rado u vojnike?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da država razmatra da od 2020/21 godine ponovo uvede obavezni vojni rok, u trajanju od tri ili šest meseci.