"Razgovori o razmeni teritorija između Kosova i Srbije ne idu u pravom smeru. Smatramo da će kod građana otvoriti mnoge stare rane i zato smo vrlo skeptični u tom pogledu", rekao je Mas u Beču, gde se održava neformalni sastanak ministara spoljnih poslova članica Evropske unije, zemalja Zapadnog Balkana i Turske.

"Ekonomist": OVO je pravi plan za Kosovo

Šef belgijske diplomatije Didije Rejnders je, odgovarajući na pitanje o mogućnosti da deo sporazuma Srbije i Kosova bude i promena granica, rekao da "sve može biti na stolu, pod uslovom da postoji dogovor između dve strane".

Rejnders je izjavio da Belgija nastoji da se tim sporazumom omogući napredak Srbije ka EU, javio je Radio Slobodna Evropa.

Želimo da vidimo sporazum kojim će se napokon doći do priznanja Kosova. Belgija ja priznala Kosovo već na početku. Sada treba da imamo sporazum kako bi srpska strana priznala Kosovo i time bi obe zemlje mogle napredovati prema EU, izjavio je Rejnders uoči ministarskog sastanka.

Nemački politikolog Bodo Veber ocenio je da Berlin čvrsto stoji na svojim pozicijama oko promene granica na Balkanu i da će zaustaviti pristupanje Srbije i Kosova Evropskoj uniji ako dođe do toga.

Veber je za Dojče vele (Deutche Welle - DW) rekao da su probleme u dijalogu, pošto su se ponovo javile stare ideje o podeli Kosova, odgovorni visoka predstavnica EU Federika Mogerini i administracija predsednika SAD Donalda Trampa.

"Nemačka će čvrsto da stoji na svojim pozicijama i neće biti promene granica na Balkanu, podele Kosova ili pak zamene teritorija", rekao je Veber.

On je ocenio da će Berlin stopirati pristupanje Srbije, ali i Kosova Evropskoj uniji, ako dođe do promene granica, navodi DW.

Obrt u politici SAD? Tramp traži rešenje za Kosovo

Veber je rekao da je promena granica potpuno nepotrebna, budući da je "dijalog imao veliki uspeh 2013, kada je Srbija bila skoro dovedena dotle da prizna da je ostala bez Kosova", a da Beograd pokušava da stvari vrati na stanje pre 2013. s idejama o razmeni teritorija, kompromisom Srbije i Kosova, i time da se ne prizna da je Srbija ostala bez Kosova.

Veber je rekao da te ideje ipak prolaze u Briselu i Vašingtonu, dodajući da je visoka predstavnica Mogerini ta koja je dijalog dovela u krizu.

"Rezultat te krize je da su pale sve crvene linije, odnosno da se ne reaguje na prelazak crvenih linija, što govori o slabosti EU", rekao je on.

Nemački politikolog dodaje da za odnos amričke adminsitracije ne iznenađuje jer predsednik SAD Donald Tramp preti da će da uništi poredak na kojem je Zapad 30 godina radio - da ne dozvoli razgraničenja po ento-teritorijalnom principu.

"Već se tokom raspada Jugoslavije radilo na tome da se zemlje razgraniče po federalnim granicama, ali sa snažnim pravima manjina, što je bio osnovni princip. Ovde je to sada ukinuto praktično preko noći", rekao je Veber.