Povodom odluke da braću Bitići proglasio "nacionalnim herojima", Tači je na Twitteru napisao da je za njihovu otmicu i srmt odgovoran Beograd, što, kako kaže, ne može da ostane bez odgovora na sudu.

"Nestrpljenje i frustracija zbog slučaja Bitići"

Braća Bitići, američki državljani albanskog porekla, su kao tadašnji pripadnici tzv. OVK, uhapšeni 26. juna 1999. pri pokušaju krijumčarenja romskih porodica sa teritorije Kosmeta u centralnu Srbiju.

Oni su kasnije odvedeni u Petrovo selo, gde su i pogubljeni.

TEŠKI RAZGOVORI: Šta od Vučića traže Amerikanci

Kako je objavljeno na sajtu kosovskog predsednika, Tači je odlikovanje porodici Buš uručio bivšem guverneru Floride Džebu Bušu, sinu Dordža Buša, mlađeg.

VUČIĆ: LUKAV POTEZ TAČIJA

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je večeras da je posthumno odlikovanje braće Bitići lukav potez Hašima Tačija, sa ciljem da još jednom podseti Amerikance na bliskost i savez.

Vučić je, u izjavi RTS-u, kazao da je teška sudbina porodice Bitići i da ne može političkim floskulama da govori o njihovoj sudbini.

"Ovo je pokušaj Tačija da još jednom podseti SAD na bliskost i savez. Lukav potez, jer su braća Bitići američki državljani", objasnio je on.

Vučić je istakao da je sudbina braće Bitići teško nasleđe i problem za nas.

"Suština je da Tači i Albanci na Kosovu moraju da razumeju da je pozicija Srbije svakako ne lošija nego Albanaca, ali plašim se da nedovoljno razumeju težinu svog položaja. Mi našu razumemo. Voleo bih da ima vise odgovornosti i posvećenosti kod zapadnih zemalja i Albanaca. Ne mogu da kažem da su Amerikanci nefer da ne omogućavaju vreme i prostor za dogovore", kazao je on.

Vučić je istakao da postoje značajne promene u odnosu SAD na Srbiju, dodajući da nisu dovoljne koliko bismo kao narod želeli.

"I te male promene su značajne. Oni ne žele samo Albance kao saveznike, kojih se neće nikada odreći, ali žele dobre odnose sa Srbijom. Jeli dovoljno da budemo zadovoljni i srećni - plašim se da nije, ali je to snažan signal za nas koji treba iskoristiti", poručio je on.

Istovremeno je izrazio zabrinutost zbog činjenice da ljudi misle da je ovakav ambijent jednom zauvek dat i da se neće menjati.

"Moje pitanje svima šta ćemo da radimo kada jedna puška opali i jedan metak nekog pogodi. Tada gubimo sve, i izuzetnu stabilnost i mir koje imamo danas", upozorio je on.

Ukazao je da investitori ne bi došli danas da nema stabilnosti, dodajući da je na otvaranje Cumtobela u Nišu bio ministar za Evropu Austrije Gernot Blimel, a da je to podržao i kancelar Sebastijan Kurc.

Vučić je kazao da je, da bi nastavili ekonomski da napredujemo, neophodno da imamo stabilnost i mir, a da je ta to potrebno dugoročno rešenje.

"Znam koliko smo udaljeni i koliko nekima na zapadu smeta svaka vrsta kompromisa. Nastavićemo ovako, ali samo da neko nama kasnije ne govori da nismo upozorili da nema trajno zamrznut konflikt. Ko god ga odmrzne, a to neće sigurno biti Srbi, imaćemo probleme", rekao je on.