Posle zahteva jedne od vladajućih stranaka i opozicije da se poslanicima obrazloži odluka o poskupljenju gasa, u Skupštini Srbije je saopšteno da će ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić u petak prisustvovati sednici Odbora za industriju i odgovarati na pitanja poslanika.

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak dao je prethodno Vladi Srbije rok do petka uveče da obrazloži poskupljenje gasa za 60 odsto i najavio da će u suprotnom Liga prestati da podržava Vladu. "Zahtevam obrazloženje od Vlade Srbije o enormnom poskupljenju gasa, koje je direktan atak na Vojvodinu ili LSV ne podržava više vladu", rekao je Čanak novinarima u parlamentu.

Sednicu je obeležio i novi incident "na staru temu". Poslanik Srpske radikalne stranke Srboljub Živanović ponovo je pokojnog Zorana Đinđića nazvao "mafijaskim premijerom" što je izazvalo reagovanje poslanika Demokratske stranke (DS) i Liberalno demokratske partije (LDP).

Poslanik DS Srđan Milivojević rekao je da neće dozvoliti da se tako govori o pokojnom Đinjdiću i naveo da će tek vreme pokazati njegovu veličinu. Milivojević je rekao da je rečnik Živanovića neprimeren, a vrednosni sistem SRS promašen i dodao da neće više učestvovati u polemici sa SRS ili "onim što je ostalo od te stranke".

Poslanik LDP-a Zoran Ostojić kritikovao je predsednicu parlamenta Slavicu Đukić-Dejanović što nije reagovala na reči Živanovića i što mu nikada do sada nije izrekla opomenu budući da nije prvi put da on tako govori. Ostojić je pozvao poslanike SRS da kao pripadnici jedine stranke koja prima instrukcije iz inostranstva pokažu malo dostojanstva prema pokojniku ako su hrišćani i da ne zloupotrebljavaju govornicu.

Čanak je ranije, obrazlažući svoj zahtev Vladi, kazao da je 90 odsto korisnika gasa u Vojvodini, a da sa poskupljenjem od 60 odsto 180.000 domaćinstava neće moći da plati grejanje ove zime.

Čanak je dodao da LSV neće davati kvorum niti će glasati za bilo koji zakon u Skupštini Srbije ukoliko Vlada ne obrazloži poskupljenja i ne podnese izveštaj o radu u prvih 100 dana.

I poslanici opozicione Liberalno demokratske partije (LDP) su u raspravi naveli da su nekoliko puta tražili od ministra Škundrića da odgovori na pitanja vezana za poskupljenje gasa za 60 odsto.

Poslanik LDP-a Ivan Andić naveo je da je ta stranka tražila objašnjenje o ekonomskoj opravdanosti poskupljenja gasa, o strukturi cene gasa, o tome da li postoji posrednik u kupovini gasa i kolika je negova provizija.

Šefica poslaničke grupe vladajuće koalicije Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija izjavila je da su poskupljenja loša vest i ozbiljan udar na standard građana.

Ona je novinarima u Skupštini Srbije rekla da će podržati svaku inicjativu da se sastanu nadležni odbori Skupštine Srbije i da dođu ministri i daju obrazloženja tih odluka.

"Ukoliko je takva odluka (poskupljenja) neminovna i nužna onda je to prosto nešto oko čega ne može da se razgovara", kazala je Kolundžija i dodala da je "važno da građani znaju razloge za takve odluke".

"Srbiju je počela da hvata ekonomska kriza i Vlada pribegava merama kojima su pribegavale i sve predhodne vlade Srbije, a to je poskupljenje onoga što najviše treba građanima i što se najviše troši", kazao je šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić novinarima u Skupštini Srbije.

On je naveo da će dinar nastaviti da pada i da to nikakve mere ne mogu da zaustave, jer se već dugo ne vodi računa o tim problemima.

"Neprihvatljivo je da u Srbiji poskupi bilo šta i 20, a kamoli 60 odsto", kazao je Nikolić i istakao da treba utvrditi da li je poskupljenje gasa posledica Gasnog aranžmana ili Srbiji trebaju velika sredstva da bi ušla u toj posao.

Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević izjavio je da je rast cena u Srbiji neobjašnjiv i ocenio da će zbog toga vlast biti suočena sa protestima građana.

"Čudna je situacija kod nas, ja ne znam ni jedno razumno objašnjenje da, dok energenti na svetskom tržištu pojeftinjuju, kod nas neobjašnjivo poskupljuju PTT usluge i gas, i to za 60 odsto", kazao je Markićević novinarima u Skupštini Srbije.

On je naveo da su penzije povećane za deset odsto, ali da je ovim poskupljenjima od penzija uzeto 30 odsto i dodao da je takvu "politiku video 1992. godine i 1993. godine".

U petak o odgovornosti za krivična dela

Skupstina Srbije završila je u četvrtak uveče raspravu o amandmanima na Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, a rad će nastaviti u petak raspravom o amandmanima na Predlog zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična dela.

Na početku sednice šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Aligrudić, javljajući se da reklamira povredu Poslovnika, obavestio je predsednicu parlamenta da je u sredu predsedavajuća Gordana Čomić prekinula poslanika DSS-a koji je želeo da govori o protestu studenta ispred parlamenta.

Aligrudić je rekao da je to bila aktuelna tema, a da o njoj nije bilo moguće govoriti i pitao "zbog čega i koga su time štitili".

On je naveo da je vlada u dogovoru sa studentima predložila izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, a da je zatim "najverovatnije u dogovoru sa Ministarstvom prosvete" podnet amandman koji menja te izmene zakona.

On je kritikovao vladu navodeći da je "ekstremno socijalno nedgovorna poslednjih dana" jer je povećana cena gasa i PTT usluga.

Aligrudić je negodovao zbog najave jednostrane primene Sporazuma prelaznog trgovinskog sporazuma, navodeći da će to ići na štetu Srbije.

Aligrudić je komentarisao i izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića o Euleks-u ističući da je osnovni cilj te misije da podrži Ustav Kosova i nezavisnost Kosova i naveo da je ta misija primena plana Martija Ahtisarija.

Nakon Aligrudićevog izlaganja rasprava je nastavljena o amandmanima na Predlog zakona o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom.

Raspravu o amandmanima na taj vladin predlog zakona poslanici su počeli juče. Do sada je razmotreno desetak amandamana, od 25 podnetih.

Predlog zakona predviđa obrazovanje posebnog specijalizovanog organa koji će upravljati oduzetom imovinom.

Tim predlogom predviđeno je da se u okviru MUP-a formira posebna jedinica koja bi u saradnji sa državnim tužiocem radila na otkrivanju imovine pribavljene krivičnim delom, a predviđen je i postupak za privremeno i trajno oduzimanje imovine.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović obavestila je poslanike da će parlamenent raditi i u subotu ako u petak ne završi raspravu o amandmanima na predložene zakone.

(Beta/MONDO)