Endrit Šalja, ministar trgovine i industrije, predložio je povećanje takse za 100 odsto, a taj predlog je podržao premijer privremenih kosovskih institucija Ramuš Haradinaj.
Haradinaj je rekao da će ta mera stupiti na snagu odmah.
Ova odluka je, prenela je prištinska GazetaExpress, doneta nakon, kako se navodi, "kampanja koju Srbija vodi prema državnom vlasništvu Kosova, i predstavlja prepreku za članstvo (Kosova) u međunarodnim organizacijama".
"Ova odluka stupa na snagu odmah, a institucije su obavezne da je odmah sprovedu", rekao je Haradinaj novinarima nakon sednice vlade.
Haradinaj je rekao da sporazum CEFTA između Beograda i Prištine na funkcioniše.
"Kosovo je dugo ometano kako u transportu, tako i u analizi i u bilo kom drugom instrumentu CEFTA. Stoga podržavam ovaj predlog", rekao je Haradinaj.
Vicepremijer i ministar spoljnih poslova, Bedžet Pacoli tvrdi da odluka o stopostotnom povećanju takse na robu iz centralne Srbije nije uperena protiv srpskog naroda koji živi na Kosovu.
Pacoli je na svom Facebook profilu napisao da se ista mera odnosi i na robu iz BiH, koja se, kako je naveo, prema Kosovu ponaša u skladu sa politikom Srbije.
"Nadam se da ova mera neće da utiče na povećanje cena osnovnih proizvoda na Kosovu. Mi ćemo voditi računa o trgovcima, proizvođačima i građanima, a sve što je navedeno u vladinoj odluci mora biti primenjeno u praksi", naveo je Pacoli.
Prištinske takse: Evo šta su odlučile Srbija i BiH
Novi udar Prištine usledio je samo dan nakon što je Kosovu odbijeno članstvo u Interpolu.
LJAJIĆ: BOLJE DA SU SPUSTILI RAMPU
Potpredsednik Vlade i ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je danas da je odluka Prištine da takse na proizvode iz centralne Srbije "politička odluka koja će imati ogromne negativne posledice".
Ljajić je za Tanjug rekao da su dva razloga za odluku da se taska poveća za 100 odsto: sprečavanje i zaustavljanje trgovine između Kosova i centralne Srbije "zbog jučerašnjeg glasanja u Interpolu", i činjenica da međunarodna zajednizca nije blagovremeno i oštro reagovala na dosadašnje vancarinske barijere koje su uvođene od strane Prištine.
"Posledice su svakako ogromne, pre svega ekonomske. Ovo znači definitvno obustavu svake vrste trgovine između centralne Srbije i Kosova", rekao je Ljajić.
On je istakao da nema tog proizvođača iz Srbije koji može da bude konkurentan sa tolikim taksama, porezima i carinama koje se uvode.
"Bolje da su rekli 'zabrana trgovine sa Srbijom', nego što na ovakav na In pokušavaju to da urade. Stvari moraju nazvati pravim imenom - ovo jeste sprečavanje i zaustavljanje trgovine između Kosova i centralne Srbije", istakao je Ljajić.
Ljajić je naveo da je iz centralne Srbije prošle godine na KiM plasirana roba u vrednosti od 440 miliona evra, a da smo kupili robu vrednosti od 21 milion, te da se ove godine beleži rast od nekih devet odsto, pa će i posledice biti ogromne.
Na pitanje kakvu reakciju međunarodne zajednice sada očekuje, Ljajić kaže da nema druge žešće reakcije nego da se sve ove odluke i mere povuku.
Na obrazloženja Ramuša Haradinaja, po kome navodno Srbija uvodi vancarisnke barijere zbog čega oni rea pa on i na to reaguju, Ljajić kaže da mi pozivamo sve eskperte sveta da dođu i vide ko kome uvodi vancarinske barijere.
"Ako ikome odgovora zona slobodne trgovine i ukidanje svih barijera - odgovara Srbiji", poručio je Ljaijić.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda hoće licencu Evrolige! Željko Drčelić otkrio detalje, na tome se već radi
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju