Uz Izrael, Švajcarsku i Norvešku, Srbija je četvrta zemljakoja nije članica Evropske unije (EU), a punopravna ječlanica prestižne naučne organizacije, saopštila jedanas Vlada Srbije.

Srbi dobijaju ključ za nuklearnu budućnost

Punopravno članstvo omogućava da studenti i profesori iznaše zemlje rade istraživanja na svetskom nivou u Srbiji,kao i da naša privreda učestvuje u većem obimu naprojektima u CERN, navodi se u saopštenju.

Uz podizanje kvaliteta naučnih istraživanja, pristupanajnovijoj naučnoj opremi i tehnologijama kao i prenošenjaiskustva i znanja, članstvo u CERN uticaće na sprečavanjeodlaska obrazovanih mladih ljudi iz Srbije.

Istraživači iz Srbije ravnopravno će učestvovati na svimkonkursima CERN, od finansiranja projekata naučneizvrsnosti, redovnih letnjih škola za studente i diplomce,doktorskih i postdoktorskih stipendija, do finansijskepodrške za naučne specijalizacije, ističe Vlada.

Takođe, dodaje se, srpska privreda ima značajnu korist odčlanstva, pošto će kompanije moći u većoj meri da učestvujuna svim tenderima koje raspisuje CERN i tako se ravnopravnotakmiče sa svetski uspešnim kompanijama (mada je to moglo i dosad jer su konkursi CERN-a otvoreni).

Kako se navodi u saopštenju, članstvo u jednoj odnajpriznatijih naučnih organizacija u svetu, rezultat jenapora Vlade za razvoj nauke i modernizaciju obrazovanja uSrbiji, koje je predsednica Vlade Ana Brnabić postavila kaosvoje prioritete na početku mandata.

Srbi lako mogu da proizvode za CERN, ako...

Podseća se da je Brnabić u septembru posetila sedište CERNu Ženevi i predstavila reforme koje Vlada sprovodi uoblasti nauke i obrazovanja.

CERN: Fizičar kažnjen zbog "Žene ugrožavaju muškarce"

Članstvo Srbije u CERN biće formalno potvrđeno poštoSkupština Srbije i CERN ratifikuju ovu rezoluciju.

Zvaničan prijem Srbije kao stalnog člana CERN bićeupriličen svečanom ceremonijom podizanja srpske zastaveispred zgrade CERN u Ženevi, kojoj će prisustvovati najviši

državni vrh Srbije.