Vojska Srbije - državni udar neće dozvoliti
MONDO/Stefan Stojanović Ilustracija



"Vojska Srbije poručuje svima, i u zemlji i u inostranstvu, da nije i neće biti sredsvo za obaranje legalne i legitimne vlasti u Republici Srbiji i nasilno rušenje ustavnog poretka", kaže se u saopštenju.

Dodaje se da je vojska opremljena i spremna da izvrši svako naređenje svog komandanta i da sačuva mir i stabilnost.

Ističe se da bezbednosni izazovi nastali uvođenjem taksi i formiranjem paravojske na Kosovu i Metohiji čine da Vojska Srbije sa pažnjom prati svako dešavanje koje može izazvati nemir među Srbima na KiM i još jednom podseća i Kfor i međunarodnu zajednicu u celini da su oni na prvom mestu odgovorni za mir i bezbednost svih koji žive na KiM.

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije ocenjuju da je materijalni položaj njihovih pripadnika unapređen i zahvaljuju se vrhovnom komandantu na upornom i posvećenom radu na daljem poboljšavanju materijalnog položaja svih pripadnika vojske i ministarstva kao i na ubrzanoj modernizaciji i jačanju Vojske Srbije.

Načelnik GŠ: Vojska na Kosovu? Ne mogu da isključim!

U saopštenju iz Ministarstva odbrane ne precizira se na koje se to unutrašnje snage prevrata misli, a ni ko ga najavljuje (državni udari se po pravilu ne "najavljuju").

Državni udar, ili puč, po definiciji predstavlja iznenadnu smenu vlasti u nekoj zemlji, i to protivustavnim sredstvima. On može biti miran ili (ređe) nasilan, a najčešće ga izvodi vojska (puč) ili neki visoki državni zvaničnik, odnosno neko iz same vlasti. Po tome se i razlikuje od revolucije, koju izvode široke narodne mase.

Posledni državni udar, odnosno puč, kod nas izvela je Jugoslovenska vojska, 27. marta 1941. godine, kada je grupa visokih oficira na čelu sa brigadnim generalom vojnog vazduhoplovstva Borivojem Mirkovićem zbacila s vlasti tročlano kraljevsko namesništvo, (kneza Pavla Karađorđevića, dr Radenka Stankovića, dr Ivu Perovića) i vladu Dragiše Cvetkovića i Vlatka Mačeka.

DAN ZA OBARANJE: 27. mart, od puča do F-117A

Vlada je dva dana pre puča potpisala protokol u Beču o pristupanju Kraljevine Jugoslavije nacističkom Trojnom paktu.

Vojni zaverenici su predali vlast maloletnom kralju Petru II Karađorđeviću i osnovali vladu na čijem čelu se našao jedan zaverenik, komandant Vojnog vazduhoplovstva, armijski general Dušan Simović, a za potpredsednika vlade akademik Slobodan Jovanović.

27. mart 1941 - Jadni Srbi, šta će biti s njima

Vojni zaverenici su bili podržani od domaćih antinacističkih političkih opozicionih krugova, a dobili su vojna i politička obećanja Velike Britanije (koja se tada nalazila u ratu sa Nemačkom) i Rusije (koja se spremala za rat sa nacistima).