• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić o Kosovu: Obe strane da "malo popuste"

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Do rešenja kosovskog pitanja može se doći samo kompromisom i ono mora biti takvo da obe strane "malo popuste", kaže Aleksandar Vučić. Hašim Tači: Dijalog u krizi zbog "nepotrebnog uslovljavanja" od strane Beograda,

 Vučić u Bratislavi Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Predsednik Srbije učestvovao je danas na panelu "Dijalog Beograd-Priština - ulaženje u srž", u okviru međunarodne konferencije "Globsec" u Bratislavi. Tom prilikom je diskutovao, između ostalih i sa Hašimom Tačijem. Evo kako je to izgledalo...

Vučić je na početku naveo da Priština i Srbija imaju drugačija tumačenja o teritoriji Kosova.

Prema njegovim rečima, prištinske vlasti i albansko stanovništvo smatraju da Kosovo pripada njima, i da je nezavisna država, a prema srpskom Ustavu Kosovo je teritorija Srbije.

“Tači je rekao da su takse uvedene protiv Srbije zbog našeg agresivnog ponašanja, a mi smo radili samo naš posao, a to je da se borimo protiv članstva Kosova u UNESKO i Interpol. Ništa agresivno nismo uradili što bi ugrozili albanski narod. Nismo ništa učinili da im naudimo. Jedino pitanje je da se ne slažemo po pitanju statusa, i prema njima to je agresivno srpsko ponašanje“; rekao je on.

Vučić je negirao tvrdnje Tačija da se u Briselskom sporazumu nalazi odredba da Srbija neće da blokira Kosovo na putu ka članstvo u međunarodnim organizacijama, i dodao da je to nešto što se nalazilo u nacrtu, ali ne i u finalnom dokumentu.

Kako je podvukao u finalnom dokumentu se nalazi da obe strane neće jedna drugu blokirati na evropskom putu, pa se to tiče samo puta ka EU, ali ne i UNESKO i Interpola.

Podsetio je da je Tači nekada bio protiv taksi, koje su suprotne CEFTA sporazumu, koje je potpisala i Priština još 2006..

Ukazao je da Srbija ni nakon što je Priština jednostrano proglasila nezavisnost 2008. nije uvodila nikakve protivmere.

“Oni su mislili da Srbija treba da podrži njihovu nezavisnost“, konstatovao je on.

Vučić je upitao, koliko će Prištini biti potrebno, kada se ukinu takse, da ponovo razgovara, pošto je Beogard spreman da to odmah učini odmah po ukidanju taksi.

„Mi smo spremni da počnemo da pregovaramo odmah. To sam rekao svojim građanima vise puta”, naglasio je on dodajući da je neophodno da i Priština pravi ustupke.

Ukazao je da kosovsko pitanje mora rešiti, ako ne danas zbog političke situacije, neki drugi će morati to da urade i naglasio da je rešenje moguće samo ako je kompromisno.

Vučić je, rekao da gde god da se održava skup na kojem se govori o kosovskom problemu, uvek se postavlja pitanje da li će doći do podele, razmene teritorija, i da svi pitaju da li će Beograd I Priština postiće sporazum.

“Važnije od odgovaranja na pitanja koja priželjkuju drugi, jeste da moramo to da rešimo zbog nas”,naglasio je on.

Prema njegovim rečima u redu je da Nemci, Amerikanci i Rusi budu zainteresovani, ali ovo pitanje je od najvećeg značaja za nas koji živimo tamo, i važno je za nas šta ćemo da uradimo za svoju budućnost.

Rekao je da može da govori samo u ime Beograda, i da srpske vlasti čine sve da bi se postigao dogovor sa Prištinom, ali da nažalost do sada u tome nije bilo uspeha, a i sadašnja situacija nije najbolja.

“Ako pitate kakve su nam mogućnosti za rešenje, ja sam prilično pesimističan, ali to ne znači da neću dati sve od sebe kao i svi drugi da održimo mir, stabilnost, a u isto vreme pokušamo da nađemo moguća rešenja”, podvukao je on.

Vučić je kazao da su, kada su dve strane počele da daju predloge, usledile osude od strane čitave međunarodne zajednice.

Ukazao je i da polovina sveta podržava nezavisnost Kosova, a druga polovina je nije priznala i nema nameru da to učini.

“To znači da moramo mi da nađemo rešenje. Ako je politička situacija danas takva da ne možemo to da učinimo, neki u budućnosti moraće to da urade. Nadam se da će biti nekih hrabrih ljudi ne samo u Beogradu, već i Prištini da prihvate rešenja koja će biti kompromis, a ne koja će samo njima odgovarati“, objasnio je on.

„Rešenje mora biti takvo da obe strane nešto malo popuste. Ne može biti da Srbi moraju da priznaju bezuslovno nezavisnost. To se neće dogoditi“, podvukao je on.


TAČI: KRIV JE BEOGRAD

Hašim Tači, sa druge strane, veruje da sporazum Beograda i Prištine može da bude postignut ove godine i da on mora biti sveobuhvatan i međunarodno priznat.

Tači je rekao da je maratonski proces dijaloga u krizi zbog "nepotrebnog uslovljavanja" od strane Beograda, ali da veruje da će sledeći dani i nedelje, do sastanka u Parizu, biti odlučujući za pozitivan ishod procesa i za dogovor.

"Verujem da dogovor može biti postignut ove godine, 2019", istakao je Tači i dodao da bi taj sporazum trebalo da bude sveobuhvatan, finalni, međunarodno priznat i zaključen međusobnim priznanjem.

On je rekao da su takse na robu iz Srbije rezultat "agresivnog ponašanja Srbije", posebno kad je reč o onemogućavanju ulaska Kosova u Unesko i Interpol, ali da veruje je samit u Parizu mogućnost da se dijalog nastavi konkrentim koracima.

"Verujem da ćemo u narednim nedeljama napraviti pozitivnije okruženje, da ćemo prevazići prepreke, nastaviti dijalog i da pariski samit može da bude mogućnost da nastavimo dijalog konkretnim koracima ka finalizaciji u doglednoj budućnosti, u narednim mesecima", rekao je Tači.

Cilj je veći nego prepreke sa kojima se suočavamo, koje nisu ništa vise nego dnevna politika, kaže Tači.

On je istakao da više od 70 odsto građana na KIM želi dijalog i postizanje sporazuma, da postoje različita mišljenja, ali da je cilj isti - da se postigne sveobuhvatan sporazum.

Tim sporazumom bi trebalo da se zatvore sva otvorena pitanja i koji će biti finalni, međunarodno i pravno priznat, te omogućiti i sačuvati multietnički karakter i realnost, bez granica među etničkim linijama, naveo je on.

Taj dogovor trebalo bi da bude zaključen i međusobnim priznanjem, rekao je Tači i dodao da bi takav dogovor doneo više mira i stabilnosoti na celom Balkanu i omogućio evropsku budućnost regionu.

On bi omogućio i da Kosovo postane član NATO, UN i EU, kaže Tači.

Da bi se takav dogovor postigao, potrebna je veće jedinstvo i koordinacija između SAD, Nemačke, Francuske, Velike Britanije i Italije, i njihova koordinacija.

Vučić će danas učestvovati i na panelu „Zapadni Balkan: Udaljavanje od Evrope?“, na kojem će govoriti i crnogorski predsednik Ðukanović, potpredsednica bugarske vlade zadužena za reformu pravosuđa i ministarka spoljnih poslova Ekatarina Zaharijeva, i generalna sekretarka Saveta za regionalnu saradnju (RC C) Mejljinda Bregu.

Panel će moderirati Valeri Hopkins, dopisnica „Fajnanšel tajmsa“ za jugoistočnu Evropu.

Tokom svog boravka u Bratislavi, Vučić će imati odvojene bilateralne susrete sa v.d. pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Filipom Rikerom, senatorom i predsedavajućeg Odbora za unutrašnju bezbednost i vladine poslove Senata SAD Ronom Džonsonom, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.

Vučić će imati sastanak i sa rukovodiocem Odeljenja za Evropu i Evroaziju i članicom Izvršnog odbora Svetskog ekonomskog foruma Martinom Larkinom.

Predsednik Srbije je juče, gostujući na TV Prva, najavio da će od predstavnika američke administracije tražiti za pomoć u cilju ukidanja taksi koje je Priština uvela na srpsku robu.

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dakki

Predsednik ce braniti nase interese na na medjunarodnom forumu "Globsec 2019".

Vladimir

Hvala presveti efendija

srBEnDA

Treba nam kompromis.

special image