• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Kumanovski sporazum prekinuo rat, ali nije doneo mir"

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Danas se navršava 20 godina od kako je na vojnom aerodromu u blizini Kumanova potpisan Sporazum o vojno-tehničkoj saradnji Vojske Jugoslavije i predstavnika UN. Evo kako na njega danas gleda ministar vojni...

Kumanovski sporazum, u kome nema kapitulacije, predaje oružja i ljudi, ali nema ni ostanka naših snaga i ustavnog poretka na Kosovu i Metohiji, prekinuo je rat ali nije doneo mir, izjavio je danas ministar odbrane Aleksandar Vulin povodom 20 godina od potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu.

Vulin je rekao da su vojska i narod upornim otporom izborili najviše što se moglo i da su bombardovanje i pokušaji kopnenog ulaska na planini Paštrik trajali do samog potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma.

Ministar je naveo da je nakon ulaska međunarodne zajednice na Kosovo i Metohiju, proterano 250.000 Srba, Goranaca, Bošnjaka, Roma, Aškalija i ubijeno više od 1.000 ljudi.

BITKA NA PAŠTRIKU: Herojska odbrana otadžbine

"Šiptarski teroristi" su nastavili sa etničkim čišćenjem i zločinima za koje niko nije odgovarao, a rat koji Srbi nisu ničim izazvali i opravdali završio se priznanjem da međunarodno pravo nema više nikakvu vrednost i važnost, istakao je Vulin.

"Srbija je ponosna na svoj narod i one koji su je branili u tim vremenima, i neće da prihvati nametanje krivice za zločine koji su počinjeni nad njom, neka se stide drugi", zaključio je ministar Vulin.

Posle potpisivanja ovog sporazuma obustavljeno je NATO bombardovanje SRJ, koje je počelo 24. marta.

Sporazum su potpisali general Vojske Jugoslavije Svetozar Marjanović, policijski general Obrad Stevanović i britanski general Majkl Džekson.

Posle potpisivanja, Džekson je rekao da se sporazumom stvaraju uslovi za prekid bombardovanja, raspoređivanje međunarodnih mirovnih snaga na Kosovu i postupno povlačenje jugoslovenske vojske iz pokrajine.

Istog dana, Savet NATO je na sednici u Briselu odobrio sporazum koji su u Kumanovu potpisali predstavnici jugoslovenske vojske, policije i međunarodnih snaga.

HEROJ: "Majku vam dečju, nećete vi da ginete, ja ću"


Savet je od komandanta NATO snaga za Evropu Veslija Klarka zatražio da "verifikuje početak povlačenja jugoslovenskih snaga sa Kosova", što je ubrzo i učinjeno.

Na Kosovo i Metohiju prvi je stigao ruski konvoj iz sastava mirovnih snaga UN, koji je u centar Prištine ušao 12. juna u 01.30 časova, a potom je nastavio prema Kosovu Polju i prištinskom aerodromu Slatina.

Istog jutra, nešto posle pet časova, sa teritorije Makedonije na Kosmet su, u okviru mirovne misije UN, ušli prvi britanski vojnici.

Granicu su kod mesta Blace, u šest transportnih helikoptera, prešli britanski padobranci i pripadnici jedinice Gurke, a neposredno zatim na teritoriju južne srpske pokrajine ušle su kolone britanskih i francuskih vojnih vozila.

Prvi kontingent od oko 800 nemačkih vojnika u sastavu Kfora ušao je oko podneva istog dana na Kosmet sa makedonske teritorije kod Blaca, zajedno sa britanskim trupama, dok su pripadnici italijanskih snaga ušli u noći između 14. i 15. juna u Peć, a nemački kontigent Kfora u Orahovac.

Pripadnici Vojske Jugoslavije napustili su Prištinu 16. juna, u konvoju od pedesetak teretnih i putničkih vozila, a njihov odlazak nadgledali su predstavnici mirovnih snaga UN, čija su oklopna vozila bila na čelu i začelju kolone.

Vojska Jugoslavije je, i pored toga što su najžešći vazdušni udari u dvoipomesečnom ratu sa NATO bili izvedeni na Kosovu i Metohiji, uspela da iz pokrajine izvuče najveći deo svog ljudstva i tehnike.

NATO bombardovanje Jugoslavije počelo je 24. marta 1999. godine.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Repac Plandiste

Potpuno se slazem sa ministrom. Da je 99-te vojskom kojim slucajem upravljao neko tako visokoobucen, hrabar i patriota poput Vulina, a da je predsednik i vrhovni komandant bio Aleksandar Vucic Nato se ne bi ni usudio ni da napadne. Nazalost na celu vojske i drzave tada su bili sledbenici Djilasa, Jeremica i Obradovica kojima je cilj bio samo dobijanje drzavnih stanova od po par ari i sto skorija predaja.

Dejan

@Repac Plandiste hahahahaha vecu glupost u zivotu nisam procitao. Kako sledbenici Jeremica I Djilasa kad su Sloba i ekipa bili prije Djilasa i Jeremica? Osim ako ovo nije ironicno napisano onda ok

Petar

Zbog nepostovanja sporazuma i proglasenja nezavisnosti, treba proglasiti okupaciju teritorije, suspendovati sve sporazume i prekinuti sastanke sa albanskim politicarima(teroristima ovk) do izbora novih demokratskih predstavnika Albanaca.Kada se to desi, zapoceti razgovore sa tim ljudima i dogovoriti autonomiju.U ovom trenutku okrenuti se vaznijim problemima,pravna drzava, sudstvo, ekonomija, korupcija, monopoli, kriminal.

special image