Marinović je u intervjuu za Tanjug izjavio da neće trpeti političke pritiske, da želi da uvede potpunu izvesnost u postupcima, i smatra da ne treba "sužavati" nadležnosti Poverenika.

Na pitanje da li je pritisak to kada predsednik Odbora za pravosuđe Skupštine Srbije Petar Petrović iznese mišljenje da nadležnosti poverenika treba "suziti", jer su ih pojedini podatke tražili u "politikanske" svrhe, Marinović se nada da to nije rečeno u kontekstu pritiska.

Ne bih se u startu izjašnjavao o sužavanju nadležnosti, možda pre o nekoj vrsti modifikacije, a to može da bude širenje nadležnosti", rekao je Marinović.

Objašnjava i da sada Poverenik za informacije od javnog značaja nije podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i smatra da to treba promeniti.

Jer, dodaje, taj organ može da bude kvalitetniji podnosilac zahteva od građana i može da pribavlja dokaze.

"Ako je tu i tamo bilo, a ja ne kažem da jeste, curenja nekih informacija koje po nečijim procenama nije trebalo da procure, to ne znači da su ovlašćenja poverenika bila preširoka, nego da je došlo do nekog propusta, ukoliko je toga bilo", rekao je Marinović.

Novi Poverenik za informacije od javnog značaja kaže da želi da uvede potpuni izvesnost kada se uđe u postupak traženja informacija od javnog značaja i da svako zna svoje obaveze.

On je dodao da je dobro što Zakon o informacijama od javnog značaja postoji, jer javnost tako dolazi do podataka do kojih nije mogla doći, kada je reč o organima javne uprave, ili kada su u pitanju javne nabavke.

Međutim "mane" pomenutog zakona su to što je praksa pokazala da ima nesnalaženja među tražiocima. Bilo da je reč o građanima, novinarima, organizacijama, a ni organi javne vlasti nisu bili sigurni kako treba da postupe.

Na pitanje da li će mu u radu biti važno ko traži informaciju, odnosno da li su to građani, nevladine organizacije, ili istraživački novinari koji su se pominjali tokom rasprave (CINS, BIRN..), Marinović navodi da u tom smislu neće praviti razliku.

"Malo je poznato, ali navedene istraživačko-novinarske organizacije su se obraćale Prekršajnom sudu veoma često sa zahtevima za informacije od javnog značaja i mislim da smo napravili takav vid komunikacije da smo i mi i oni bili zadovoljni. Znali su šta mogu da traže i dobiju, a šta ne zbog sudskog postupka", rekao je Marinović.

Na raniji komentar zamenika Poverenika da Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, čija primena počinje 21. avgusta ove godine, treba doraditi i da nije primenljiv, Marinović odgovara da treba sačekati.

"Ne mogu u startu da kažem da li je taj zakon primenljiv ili je neprimenljiv. To je prvi posao koji mi predstoji i koji je urgentan, da spremni dočekamo početak njegove primene . Ako se pokažu loše strane, neprimenjivost nekih odredbi, izaći ćemo sa predlogom da se menja. Čekamo primenu pa ćemo videti", rekao je on.

Marinović: Nemam društvene mreže, i ne planiram da ih imam

Na pitanje da li će koristiti tviter kao njegov prethodnik Rodoljub Šabić, Marinović odgovara da nema ni Twitter, ni Facebook, ni Instagram nalog i da ne planira da ih ima.

"Mreže jesu korisne, ali ne planiram da ih uvedem. Tako sam navikao. Novinari će uvek moći da me pitaju bilo šta, ne krijemo informacije. Sve što treba reći ću vam", poručuje Marinović.

Ističe da ne želi na neki način da upadne u zamku politike, da komentariše političko zbivanje i da je bolje ostati objektivan i suzdržan.

"Na ovakvom mestu mora da bude neko ko je suzdržan i objektivan i ko ne bi smeo nikako da se meša u trenutna politička zbivanja", istakao je Marinović.