Govoreći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih Nacija u Njujorku, Vučić je poručio da se Srbija i pored neprimerenih poreza Prištine bori za trajno rešenje kosovskog problema jer će time biti zagarantovana stabilnost regiona, ojačana saradnja i podstaknut napredak regiona ka Evropskoj uniji.
"Mi smo hrabro i realistično s verom počeli da se borimo za trajno rešenje. Niko više od Srbije ne želi rešenje. Zato očekujemo da velike sile shvate i podrže naše argumente", istakao je Vučić i dodao da ne može da se pregovara sa onima koji kažu "moje je moje, a da pregovaramo o onome što je tvoje".
Vučić je rekao i da će "uvek zagovarati politiku mira i pregovora, jer je to jedini nacicn da stvorimo neophodnu stabilnost, bez koje nema ekonomskog rasta i progresa" i dodao da je prisustvo UNMIK neophodno, jer pruža sigurnost Srbima koji žive na Kosovu.
Vučić je istakao da se Srbija suočava sa problemima vezanim za teritorijalni integritet.
"Imamo otvoreno pitanje Kosova i Metohije. Nerešeno pitanje KiM najviše opterećuje ekonomski rast ne samo u Srbiji nego i u regionu. I zato ću pričati o naporima da razrešimo to uprkos svim problemima", rekao je Vučić i dodao:
"Kao što je govorio Jovan Dučić da su 'neprijatelji samo naši prijatelji koji se razlikuju po tome što nas ne shvataju i što postoji određeni nesporazum'. Ovo je viševekovni problem koji se ne može samo razumeti kroz predrasude ali mi smo hrabro i realistično, uz veru, počeli da se borimo za trajno rešenje. Niko ga ne želi više od Srbije jer će omogućiti našoj zemlji i celoj regiji stabilnost, saradnju, ekonomski prosperitet i napredak na našem putu ka EU ", rekao je Vučić.
Citirao je nekadašnjeg američkog predsednika Džona Kenedija da ne možemo da razgovaramo sa ljudima koji kažu "što je moje - moje je, a što je tvoje - oko toga može da se pregovara" i poručio da rešenje mora da se postigne tako da nijedna strana neće dobitii sve, ali će dobiti dovoljno.
Srbija ne priznaje jednostrano porglašenu nezavisnost tzv. Kosova, kao što određeni broj zemalja to čini, jer je, prema pravno obavezujućoj Rezoluciji SB UN 12 44, Kosovo - autonomna pokrajina Srbije, rekao je on.
Podsetio je na dijalog pod pokroviteljstvom EU i na to je potpisan Briselski sporazum, ali da preuzete obaveze ispunjava samo Srbija.
"Nastavljamo dijalog uprkos velikim tenzijama, problemima i određenim unilateralnim potezima Prištine, kao što su takse na našu robu.Pošto su uveli takse 21. novembra 2018. izgubili smo 350 miliona evra do 21. avgusta ove godine. Te takse još ograničavaju dostojan život Srba na KiM. Sve ovo vreme Srbija je umereno i odgovorno odgovarala i nije sprovodila kontramere i pokušavala je da smiri situaciju", rekao je Vučić.
Ne samo interesi Prištine i Beograda su umešani u pitanje Kosova i Metohije, već i svih ostalih međunarodnih igrača i dok se bude nastavljalo tako Kosovo će biti izvor neprestanih političkih manipulacija i nestabilnosti, istakao je on.
Iz tog razloga, naglašava, neophodno je prisustvo UN, kroz Unmik, kao garanciaj za bezbednost Srba koji tamo žive.
"Uprkos svemu, verujem da je sporazum između Srba i Albanaca od ogromnog značaja za stabilnost regiona. I dalje se borimo za rešenje pitanja Kosova i Metohije, da to nije slučaj ne bismo gradili put do Niša do Prištine. Srbija se uvek nalazila na raskrsnici puteva", rekao je on.
Predsednik je podsetio da je i pre godinu dana, na istom mestu, rečeno da je situacija u svetu daleko teža nego prethodnih godina, ali da je njegov utisak da 2019. nije ništa lakša.
"Primetili ste da se svi mi, kao deca, okupljamo ovde kada treba da čujemo šta veliki moćnici misle o nama. I, pomalo smo uplašeni, a radujemo se kada se završi, a ne pojavimo se u njihovim govorima. Nažalost, sa podsmehom gledamo na one koji su spomenuti, jer mi nismo na njihovom mestu i na taj nacicn smo preživeli još jednu godinu", rekao je Vučić.
Kako je podvukao, ne govori samo o jednoj velikoj sili, već o svim velikim silama.
Vučić je istakao da da dolazi iz male zemlje, ali najveće na Zapadnom Balkanu, koja je najviše propatila kroz Prvi svetski rat, iz naroda koji je doživo najveće patnje u Jasenovcu tokom Drugog svetskog rata, zbog čega ti ljudi najviše žele da imaju mir i stabilnost i mogućnost da nadpreduju u 21. veku.
Danas, kako je rekao, ne samo da podvlači poštovanje za pravo, nezavisnost i suverenitet malih zemalja, već i to da uvek budemo sposobni da održimo kvalitet i pravo na slobodno odlučivanje, tako što bismo svi delovali zajedno.
"Iz tog razloga govorim o Srbiji i regionu, jer jedno ne ide bez drugog", naglasio je Vučić.
Vučić je dodao i da je Balkan jači sa snažnom Srbijom zbog čega se Beograd zalaže za blisku saradnju sa našim susedima i stvaranje zajedničkog tržišta u regionu koje neće biti zamena za EU niti hegemonični potez Srbije već odraz brige za napredak regiona.
"Naš posao je da se bavimo našim narodom i ne zanima nas šta nam drugi neko u svetu može reći, da li smo kupili prirodni gas ili čokoladu, gledamo šta je najbolje za nas, biramo najkvalitetnije, nije nam bitno šta kažu misle velike sile o tome. Mi verujemo da imamo pravo da odlučujemo o našoj sudbini i šta je najbolje za naš narod, a ne šta druge velike sile misle i žele", rekao je on.
Mi nikada nismo i nećemo tražiti nešto što nije naše, ali očekujemo od sveta isti nivo poštovanja, rekao je Vučić koji je svoj govor završio na srpskom porukom: Balkan balkanskim narodima, živela Srbija!
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija