Ispred zgrade u Kralja Milana, Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd izvela je performans, ali im obezbeđenje to nije dozovolilo, jer nisu najavljeni.
Nakon toga su se predstavnici Inicijative povukli i razvukli pano ispred zgrade, sa kojim su, inače, hteli da uđu u zgradu. Na panou su bile stranice pojedinih novina i logo televizija za koje tvrde da rade u službi vlasti, kao i natpis u prilog bojkotu.
Pano su nazvali "tepih laži", te naveli da je to "poruka predstavnicima EP da je stanje demokratije u Srbiji duboko uznemirujuće i da se preko toga ne sme reći".
Od izlasanika EP došao je Knuta Flekenštajna, dok su kao neka vrsta "posmatrača"na razgovore došli , šef Misije EU u Srbiji Sem Fabrici, šef kabineta premijerke Ane Brnabić Miloš Popović, predstavnik Cesida Bojan Klačar i Fonda za otvoreno društvo Milan Antonojević.
Takođe stigli su učesnici: poslanici vladajuće koalicije, Vladimir Orlić i Vladimir Đukanović iz SNS, Djorđe Milićević i Žarko Obradović iz SPS, predstavnici poslaničkog kluba Pokret socijalicta-NS S-US S Djorđe Komlenski, Bojan Torbica, Milija Miletić i Marijan Rističević, Milorad Mijatović iz SDPS-a, kao i predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma.
Iz opozicije došli su predsednik SDS Boris Tadić i šef poslaničkog kluba SDS Marko Djurišić, predsedednik LDP Čedomir Jovanović, lider LSV Nenad Ccanak, predsednik Nove stranke Zoran Živković i funkcioner te partije Aris Movsesijan, iz Stranke moderne Srbije Tatjana Macura i Vladimir Djurić, Enis Imamović iz SDA Sandžaka.
Na razgovore sa izaslanicima EP došli su i predstavnici vanparlamentarnih stranaka predsednik Srpskog partiotskog saveza (SPAS) Aleksandar Šapić i predstavnici Pokreta slobodnih građana (PSG) Pavle Grbović, Petar Miletić i Natan Albahari.
Na sastanku su i Elvira Kovač iz SVM-a, predstavnici Nove Srbije i PUPS-a, kao i poslanik grupe "Nova Srbija - Pokret za spas Srbije" Đorđe Vukadinović.
Članice Saveza za Srbiju, među kojima je Demokratska stranka (DS), neće prisustovati sastanku. Demokrate, čiji su se poslanici ranije izjasnili da su za učešće u dijalogu, ali je Predsedništvo stranke odlučilo drugačije, sinoć su razgovarale sa Flekenštajnom.
Prva sesija današnjeg razgovora odnosi se na procenu situacije u ključnim pitanjima za unapređenje uslova za održavanje parlamentarnih izbora 2020. godine.
Maja Gojković zadovoljna, Boris Tadić odustao, Palma "Džaba smo krečili"
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković izjavila je posle prve sesije međustranačkog dijaloga, uz posredovanje Evropskog parlamenta, da je njen lični utisak dobar i da je vrlo zadovoljna kako je krenuo politički dijalog.
"Dogovorili smo se da nema izjava, dijalog i dalje traje, sada će početi druga sesija. To je sve ono o čemu ja mogu da govorim", izjavila je Gojković.
Poslanik SNS Vladimir Đukanović je nakon prve sesije najavio da će brzo ući u skupštinsku proceduru zakoni vezani za Agenciju za borbu protiv kourpcije, kao i za finansiranje političkih stranaka, a biće i promena kada je reč o biračkom spisku.
On je takođe zaključio je da je opozicija krajnje konfuzna i da bi oni koji se bave političkim naukama ili socijalogijom mogli da napišu doktorsku disertaciju kako ne bi trebalo da se ponašate dok ste u opoziciji.
Boris Tadić, predsednik Socijaldemokratske stranke, izašao je nakon prve sesije i saopštio da svi "moramo da učestvujemo u dijalogu da bi bio primenljiv", ali da neće doći na sutrašnji sastanak.
"Ja hoću da učinim svaki napor da i prestavnici Saveza za Srbiju učestvuju u dijalogu. Format koji sam ja predložio je da se vode direktni razgovori predstavnika opozicije i Evropskog parlamenta", rekao je Tadić, koji se nije vratio na drugu sesiju.
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma ocenio je danas da je dobro što su predstavnici Evropskog parlamenta došli da čuju i vlast i opoziciju, međutim, njegov zaključak je, kako se izrazio “Džaba smo krečili”.
“Ništa nismo čuli novo, nije bilo nekih argumenata gde bi opozicija mogla da potvrdi ono što je sve vreme govorila da joj smeta. Skoro 90 odsto njihovih primedbi vezano za parlament je ispravljeno, pa zašto se onda ne vrate i svakog poslednjeg cetvrtka u mesecu pitaju ministre šta god žele”, upitao je Marković.
Druga sesija, koja počinje u 17 časova, baviće se izbornim uslovima i telima (monitoringom i nadzorom).
Dijalog će biti nastavljen sutra od 9 sati. Tada će početi prva sesija o medijima i ulozi RTS-a i REM-a.
U 11,30 razgovaraće se o edukaciji birača i biračkom spisku, a od 14, 30 časova uslediće sesija o finansiranju političke kampanje.
Šefovi poslaničkig grupa imaće po pet minuta da iznesu svoja mišljenja o tim temama.
Planom predsednika spoljnopoliitčkog odbora EP Dejvida Mekalistera predviđeno je da se do kraja godine održe ukupno tri međupartijska dijaloga koja će se isključivo baviti izbornim uslovima za parlamentarne izbore 2020. godine.
Mekalister je ranije pozvao sve političke grupe da usvoje "praktičan i otvoren pristup", kada je reč o međupartijskom dijalogu o izbornim uslovima u Srbiji.
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
Drama sezone u ABA ligi, Zvezda i Partizan pali sa vrha: Lider se u Železniku vratio iz mrtvih i pobedio!
"Kakva trica Dejana Davidovca": Hrvatski komentator u transu zbog Zvezdinog koša za pobedu protiv Barse
Ovaj menjač plaši i iskusne vozače, mnogi ne znaju koliko je moćan: DSG je hirurški precizan, smanjuje potrošnju goriva