Predsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović rekao je za RTS da strahuje da bi moglo da dođe do destabilizacije regiona.
Nažalost posle ovakve poruke koja je stigla kada je u pitanju otvaranje pregovora Brisela sa Severnom Makedonijom i Albanijom, čini mi se da je čitav dosadašnji napredak u kontekstu evropskih integracija, kada gledamo generalno Zapadni Balkan, doveden u pitanje", rekao je Đukanović.
U pitanju je scenario koji, ističe, nije dobar i može da destabilizuje region u celini, odnosno da na neki način podstakne određene latentne napetosti koje u regionu postoje.
"Naravno da postoji izvesno očekivanje da Francuska ovim zapravo pokušava da se repozicionira unutar EU, odnosno da osnaži svoju poziviju, ali je opet s druge strane malo iznenađujuće zašto nije bilo nekakvih širih konsultacija, pre svega na relaciji Brisel–Pariz da ne dođe do ove situacije", naveo je Đukanović.
Podseća da je Severna Makedonija učinila puno kada je u pitanju normalizacija odnosa sa Grčkom i sa drugim susedima.
"Očigledno je da kako se odlaže rešavanje problema, u tom smislu ne raste očekivanje Brisela da kada taj problem rešite može doći do ubrzanja evropskih integracija. Naprotiv, slučaj Severne Makedonije to pokazuje, da ona sada već godinu i po čeka da pregovori budu otvoreni", rekao je Đukanović.
Dragan Đukanović smatra da, kada je u pitanju dijalog Beograda i Prištine, EU nije pokazala punu sposobnost niti kapacitet da taj proces odblokira. Ipak, smatra da u nekom narednom periodu ipak treba da očekujemo više od uloge SAD nego od Brisela.
"Popularnost EU će opasti u Srbiji i drugim državama Zapadnog Balkana, sasvim je izvesno da će do toga doći, jednostavno sve političke opcije, nevladine organizacije koje se zalažu za evropske integracije gube argumente kada je u pitanju ubrzanje evropskih integracija država Zapadnog Balkana kada imamo ovakvu situaciju", rekao je Đukanović.
Napomenuo je i da je prošle godine 80 regionalnih NVO organizacija, uputilo preporuku ili molbu Briselu da otpočne pregovore sa Albanijom i Severnom Makedonijom, ali da do toga nije došlo.
"Znate kako, uvek kad se pojave ovakve situacije razmišlja se o alternativi, Srbija je država koja ima 2/3 ekonomsku razmenu sa državama EU, ona je okružena sa državama EU, pa i sa državama NATO-a. Mi smo u nekoj vrsti takvog geostrateškog okruženja koje nas ipak upućuje na predominantnu saradnju sa EU", objašnjava Đukanović.
Upozorava na najavu novog pristupa od strane Pariza.
"Ukoliko se zna šta proces pridruživanja u konkretnim fazama podrazumeva, najava novog pristupa koju najavljuje Pariz nije dobra stvar. Mislim da svaka država zna šta treba da uradi, ispuni političke i druge uslove. Postavljanje novih barijera loša je poruka za Zapadni Balkan. Ja se nadam da će konsolidacija biti ubrzana, ali situacija oko Bregzita nam ne uliva nadu", zaključio je Đukanović.
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!