Tokom debate u Skupštini Srbije o Crnoj Gori zbog tamošnjeg noćašnjeg usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti, vladajuća većina je istakla da problemi moraju biti rešeni mirnim putem, dok je deo opozicije negodovao zbog "mlake reakcije" Srbije, a umalo je došlo i do incidenta pošto je poslaniku Srpske radikalne stranke izrečena opomena.
Radikali su tražili da Srbija učini "sve što može" i pomogne Srbima u Crnoj Gori i da se obrati Savetu bezbednosti UN.
Poslanik SRS Miljan Damjanović je negodovao jer je poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Marković rekao da on "može reći da je režim Mila Đukanovića ustaški", ali da predsednik Srbije Aleksandar Vučić "to ne sme" i da njegove reči imaju težinu, te da Vlada Srbije i predsednik, kako je naglasio, "moraju obazrivo da vode računa o postupcima kako ne bi otežali i onako težak položaj Srba u Crnoj Gori".
"To da li Aleksandar Vučić ima ili nema snage ili volje da kaže šta se dešava u Crnoj Gori, a vi ovde da Milov režim nazivate ustaškim je potpuna glupost, i te kako predsednik ima pravo...", rekao je Damjanović Martinoviću, a predsedavajući sednicom Miroljub Arsić ga je prekinuo.
Iako mu je predsedavajući isključio mikrofon, Damjanović je i dalje govorio sa svog mesta, pa mu je Arsić izrekao opomenu.
Damjanović je ljutito krenuo ka predsedavajućem i pitao ga da li možda hoće da ga izbacuje iz sale i hapsi kao što to čine "milogorci".
Situacija se ipak smirila i Damjanović se vratio na mesto, a predsednica Skupštine Maja Gojković, kada je preuzela predsedavanje, na zahtev šefa poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Martinovića povukla je opomenu.
"Opomenu poslaniku Damjanoviću povucite, ništa Srbima u Crnoj Gori nećemo doneti ako ovde počnemo da se hvatamo za gušu mi naprednjaci s radikalima", rekao je Martinović posle čega je Gojković povukla opomenu.
Martinović je rekao da je "scenario" u Crnoj Gori i Republici Srpskoj isti: "Da se mi Srbi dohvatimo za gušu, a činjenica je da postoji samo jedan savez u okruženju, a znate koji, i da dođe i kaže: 'Ovde sada mir!'".
Martinović je rekao da vlast u Srbiji, kao i oni koji kritikuju postupke domaće vlasti zbog zbivanja u Crnoj Gori, žele dobro srpskom narodu i crkvi u Crnoj Gori. Napomenuo je da, po Ustavu, Vlada Srbije vodi spoljnu politiku i rekao da poslanici SNS imaju puno poverenje u Vladu i predsednika Srbije da će "preduzeti sve moguće što je Ustavom predviđeno da se zaštite legitimna prava i sprskog naroda u Crnoj Gori".
On je rekao da veruje da će reagovati i Vaseljenska patrijaršija i Ruska pravoslavna crkva.
POGLEDAJTE: OPOZICIJA NASRNULA NA MIKROFONE U SKUPŠTINI CRNE GORE
Ministar odbrane Aleksandar Vulin rekao je da ništa što se bude dešavalo ili desilo u Crnoj Gori Republici Srpskoj ne može biti bez posledica u Beogradu, i optužio "strance" da žele da zavade Srbe.
"Obratimo pažnju svi zajedno na ovo što se dešava: Da li je slučajno da se u isto vreme u Crnoj Gori i Banjaluci skoro po istom scenariju suprotstavljaju građani koje doživljamo kao sebi najbliže? Mislite li da su slučajno scene u Banjaluci preslikane onim u Podgorici? Misilte da se to ne radi da bi upravo to prenelo u Beograd?", upitao je Vulin.
On je ocenio da "to nije slučajno" da je ozbiljno i da su cilj "sukobi među Srbima" i da se to "završi u Beogradu na kraju".
"Moramo da učinimo sve što je do nas, da do toga ne dođe, i da ne dopustimo da se to prelije u Beograd. Ako se prelije u Beograd, desiće se ne zato što to žele Srbi nego stranci", rekao je Vulin.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti