Povodom poziva lidera Pokreta slobodnih građana Evropskoj komisiji da sačini izveštaj o stanju vladavine prava i medija u Srbiji, po ugledu na ”Pribe” izveštaj, kakav je rađen, na primer, za Severnu Makedoniju, u Briselu kažu da se takva procena pravi samo za one partnere sa Zapadnog Balkana koji još nisu počeli pristupne pregovore.

Podseća se da Srbija od 2014. godine pregovara sa EU o članstvu, a da u poglaviljima 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava u zemlji, postoje zacrtana prelazna merila.

"Rad i energija Srbije treba da se fokusiraju na postizanje napretka u vladavini prava, uz ispunjavanje postojećih prelaznih merila", ocenjuju za Tanjug izvori iz EK.

U Briselu dodaju i da Evropska komisija često raspisuje konkurse za nezavisne eksperte koji procenjuju stanje i daju preporuke za određene oblasti i reforme u zemljama u procesu evrointegracija.

Srbija je već bila podvrguta izveštajima nezavisnih eksperata iz različitih oblasti, kako bi se uradila podrobnija evaluacija stanja vladavine prava u zemlji, navodi se u Briselu.

Inače, tzv. Pribe izveštaj se sprovodi u koordinaciji sa EK i uz saglasnost vlasti i drugih političkih aktera u zemlji.

Nekadašnji direktor za Zapadni Balkan u EK, Rajnhard Pribe, na čelu grupe viših eksperata predstavio je vrlo kritične izveštaje o pitanjima iz oblasti vladavine prava u Severnoj Makedoniji, 2015, i za BiH, 2019.

Dok su se izveštaj i preporuke za Severnu Makedoniju fokusirali između ostalog na stanje u bezbednosnom sektoru države, u slučaju BiH na prvom mestu se razmatrala situacija u pravosuđu.