Matić je to rekao na predstavljanju istraživana Udruženja novinara Srbije o ubijenim i kidnapovanim novinarima i medijskim radnicima na Kosovu od 1998. do 2005. godine.
Zahvaljući ovom projektu, ta činjenica je postala poznata, ne samo kod nas, već i na međunarodnom nivou, izjavio je Matić.
Matić je dodao da je Evropska federacija novinara napravila zajedničku deklaraciju koja predstavlja poziv na rešavanje sudbine nestalih i ubijenih novinara, a što je stiglo i do Saveta Evrope.
Predsednik UNS-a Vladimir Radomirović rekao je da je istraživanje veliki iskorak i za društvo, ali i za porodice ubijenih i kidnapovanih novinara na Kosovu, kao i saznanje da nismo sami u toj borbi.
UNS će nastaviti da traži istinu za ono što se dogodilo, kao i da odgovorni budu privedeni pravdi, rekao je Radomirović i podsetio da je za ovo istra?ivanje pre nekoliko godina dobijena podrška Evropske federacije novinara.
Autor istraživanja Jelena Petković rekla je da je na području Kosova nestalo, kidnapovano i ubijeno 17 srpskih i albanskih novinara, od kojih se četvoro i dalje vode kao nestali.
Prema njenim rečima, u istraživanju je učestovalo oko 200 sagovornika.
Do kraja 2017. broj pokrenutih istraga u Prištini povećan je na sedam.
Petković je podsetila da je među kidnapovanim bila i ekipa Tanjuga i da su Nebojša Radošević i
Vladimir Dobričić jedini koji su preživeli kidnapovanje.
Oni su, kako je dodala, bili oteti 41 dan. Nakon njihovog oslobađanja istraga nikada njie vođena.
Radošević, sada urednik portala Kosovo onlajn, kaže da su ih prvo optužili za špijunažu, a zatim su odustali od te optužbe.
"Dobričić i ja smo četiri dana štrajkovali glađu. Došli su da nas obaveste u nekom trenutku da ipak nismo špijuni i da smo tu jer nam automobil nije bio obeležen da smo novinari i da nemamo dozvolu Adema Demaćija da budemo na toj teritoriji. Zatim su nas premestili u jedan podrum, sedeli smo na zemljanom podu 15 dana. Dobijali smo hranu, davali su nam cigarete, ali je bilo situacija kada su nam stavljali pištolj u usta, nož pod grlo. Kada su nas prebacili u podrum, dobili smo i dobre batine", priča Radošević.
Spasile su ga političke igre i prezime, jer je njegov otac bio poznati fudbaler i trener u Prištini.
"Mislim da je važno da se sazna istina, a za pravdu ćemo videti da li će do nje doći", poručio je Radošević.
Na panelu "Priče porodica i kolega", pored Radoševića, govorili su i pomoćnik direktora RTS-a Milivoje Mihajlović, urednik na sajtu RTS-a Rade Maroević i novinarka Radio City Ivana Petrović.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti