"Evropska unija je već aktivirala razne postojeće mehanizme da pomogne zemljama na ZapadnomB alkanu, a posebno Srbiji. Prvo smo za Srbiju aktivirali sistem civilne zaštite koji omogućava Srbiji da od drugih članica zatraži pomoć", rekao je Fabrici gostujući u programu Radio-televizije Srbije.

Podsetio je da je taj sistem radio i u ranijim kriznim situacijama kao što su bile poplave 2014. godine.

"U oblasti zdravstva, centar za kontrolu bolesti u Briselu ponudio je Srbiji svu svoju ekspertizu u borbi protiv ovog virusa", dodao je šef delegacije EU u Srbiji.

Fabrici kaže i da nije tačno ono što se govorilo prethodnih dana da Srbiji nije omogućeno da kupuje opremu u EU.

"Može se prodavati izvan Unije, samo je potrebno odobrenje zemlje u kojoj se tražena roba proizvodi. To je učinjeno zato što su neke zemlje izvan Unije, od kojih je Evropa kupovala medicinsku opremu uvele zabranu izvoza, pa da ne bi bilo nestašica u Evropi, morali smo da uvedemo kontrolu odliva te robe", precizirao je Fabrici.

On je poručio da će EU pomoći Zapadnom Balkanu, dakle i Srbiji, i ekonomski.

"U stalnom smo kontaktu sa Vladom Srbije da vidimo kako možemo brzo, efikasno i na najbolji način da usmerimo 200 miliona evra iz pretpristupnih fondova u mere za podršku srpskoj privredi. Čim dobijemo neki pregled od srpskih vlasti, delovaćemo. Trenutno se čini da će najveća pomoć biti potrebna malim i srednjim preduzećima, koja sada imaju problema da rade i mi ćemo se svakako tu angažovati, ali smo otvoreni za sve predloge srpske vlade kako možemo da pomognemo. Dakle, radimo i sa članicama Unije i sa kandidatima (za ulazak u EU) da zajednički prevaziđemo okrizu. Ako smo zajedno, ako radimo zajedno, i u krajnjem slučaju, ako patimo zajedno, lakše ćemo izaći iz ove situacije".