General Vitale je istakao da NATO u potpunosti poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije!

"Oduvek smo bili jasni i dosledni po ovom pitanju, na svim nivoima, od generalnog sekretara NATO-a Stoltenberga, preko raznih NATO zvaničnika, mojih prethodnika, do mene sada. Ipak, ovaj princip nije sprečio našu saradnju, niti bi trebalo da očekujemo da će se to promeniti", ocenio je general Vitale za Radio slobodna Evropa. 

On je naveo da NATO već ima dobro razvijenu saradnju i partnerstva sa mnogim zemljama, među kojima su one koje ne žele da postanu članice NATO-a, kao što su Austrija, Irska, Finska i Švajcarska.

Upitan o tome jakom anti-NATO narativu u Srbiju, šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu rekao je da je svestan da je NATO i dalje kontraverzna tema u Srbiji. 

"Sećanja na vazdušnu kampanju 1999. su i dalje bolna mnogima. Naročito onima koji su izgubili voljene osobe. Kampanja nikad nije bila usmerena protiv srpskog naroda. Njen cilj je bio da se zaštite civili u širem regionu i da se zaustavi humanitarna katastrofa koja se odvijala na Kosovu", rekao je Vitale.

On je naveo da je svaki izgubljen nedužni život tragedija i da duboko žale zbog toga.

Generalni sekretar Stoltenberg je izjavio, podseća general Vitale, saučešće porodicama i svima koji su izgubili voljene osobe na obe strane sukoba.

On je poručio da se nikada ne sme zaboraviti prošlost, ali da se ipak može ići napred i to je ono što NATO i Srbija rade kroz partnerstvo.

Šef NATO kancelarije u Beogradu dodaje da će nivo saradnje i partnerstva Srbije i NATO biti na nivou na kom Srbija to želi, za dobrobit njenih građana.

"Bilo mi je veoma zanimljivo kad sam saznao da su odnosi između Srbije i NATO-a mnogo bolji i razvijeniji nego što se čini običnom čoveku. Na kraju, od Srbije zavisi kako želi da razvija svoje partnerstvo s NATO-om", poručuje Vitale.

On je ocenio da Srbija i NATO već imaju plodnu, praktičnu i obostrano korisnu saradnju koja se zasniva na zahtevima Srbije.

"NATO i Srbija rade zajedno kako bi bili spremniji za vanredne situacije poput poplava i šumskih požara. Pomažemo Srbiji na jačanju kapaciteta njenih bezbednosnih snaga i institucija. NATO obučava srpske vojnike za učešće u međunarodnim mirovnim misijama, a u prethodnih 20 godina smo uložili milione evra kako bismo pomogli Srbiji da uništi preko 230 tona zastarele municije", ističe general Vitale.

Pored toga, Srbija i NATO su, kako kaže, zajedno obučavali iračke vojne lekare kako bi pomogli Oružanim snagama Iraka.

On je podsetio da je od 2006. Srbija učestvovala u preko 30 projekata u okviru NATO programa "Nauka za mir i bezbednost".

Među njima su projekti u polju energetske i ekološke bezbednosti, odbrane od hemijskih/bioloških/radioloških/nuklearnih sredstava, borbe protiv terorizma, sajber odbrane i sigurnosti ljudi.

Funkciju šefa NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu italijanski brigadni general Vitale je preuzeo u januaru 2020. godine.

Vitale je rođen 1963. godine na italijanskom ostrvu Iskija. Služio je u Generalštabu italijanske vojske, u Albaniji i Iraku, radio u okviru misije KFOR-a, piše RSE.

Vojna kancelarija kojom upravlja predstavlja sponu između NATO-a i srpskih vlasti od osnivanja 2006. godine.

Kancelarija, između ostalog, pomaže Srbiji u reformi sistema odbrane, olakšava saradnju Srbije sa NATO u okviru programa Partnerstvo za mir, pruža podršku naporima NATO u oblastima javne diplomatije, političkog dijaloga i vojne reforme.