U Briselu očekuju da se dijalog nastavi "bez odlaganja" i navode da je postizanje konačnog dogovora pitanje meseci, a ne godina. Promena granica nema podršku regiona i EU i nije opcija koja može biti rešenje za spor Beograda i Prištine, ocenjuju evropski izvori upućeni u tok dijaloga.

Uz spremnost dve strane, potrebno "nekoliko meseci

Ocenio je da za postizanje konačnog dogovora, uz spremnost dve strane, neće biti potrebne godine, već da je to moguće ostvariti za "nekoliko meseci"

Predsednik Aleksandar Vučić izrazio je spremnost da učestvuje u dijalogu čim to bude moguće, dok je u Prištini situacija "nešto fluidnija", ocenjuju evropski izvori i navode da je Miroslav Lajčak stupio u kontakt s novim premijerom Hotijem i od njega zatražio da imenuje glavnog pregovarača za razgovore sa Beogradom.

Mere "reciprociteta" koje je uvela vlada bivšeg premijera Kurtija su štetne, nemaju nikakvo uporište u dijalogu i moraju biti povučene, ocenjuju u Briselu.

S druge strane, kao gest dobre volje, partneri u Beogradu složili su se da ne nastave kampanju protiv priznavanja Kosova, kako bi se stvorio pozitivni momentum u dijalogu, ocenjuju evropski diplomatski izvori.

BEZ PODRŠKE ZA RAZMENU TERITORIJA

Ideja razmene teritorija prisutna je već neko vreme, ali je izazvala negativne reakcije i strahovanja u regionu, a nema ni podršku zemalja članica EU, navodi izvor EU.

Na nedavnom sastanku specijalnog izaslanika Lajčaka sa predstavnicima zemalja članica, mnoge zemlje govorile su snažno protiv promene granica, a nijedna zemlja nije istupila u korist takvog rešenja. Prekrajanje granica prema etničkim kriterijumima nije ideja 21. veka, ne uklapa se u model evropske demokratije i može značiti otvaranje "Pandorine kutije".

"Zato je ta ideja sklonjena sa stola", ocenio je evropski zvaničnik, prenosi RTS.