Srbiji nisu postavljeni novi uslovi za viznu liberalizaciju, rečeno je Tanjugu u Evropskoj komisiji i Savetu Evropske unije u Briselu u četvrtak.

Na snazi su i dalje samo oni uslovi koji su postavljeni na samom početku procesa, potvrdili su Tanjugu predstavnici za štampu te dve evropske institucije.

"Uslovi su isti kao i na početku, a kriterijume svi znaju i nije bilo njihovih izmena", istakao je Rikardo Moska, portparol evropskog komesara za unutrašnje poslove Žaka Baroa.

"Nadamo se da će do početka 2010. godine doći do vizne liberalizacije", rekao je Mosk.

U kabinetu Visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane je takođe potvrđeno da nema novih uslova za viznu liberalizaciju.

"Nema novih uslova i bili bismo veoma iznenađeni ukoliko bi neki novi uslovi bili postavljeni", istakao je predstavnik za štampu kabineta visokog predstavnika Juri Las.

On je dodao da će Evropska komisija iduće sedmice predstaviti državama članicama EU prvi izveštaj o napretku zemalja Zapadnog Balkanu u ispunjenju uslova za viznu liberalizaciju.

Nakon konsultacija s državama članicama, Komisija bi trebalo da početkom juna predstaviti svoju preporuku po pitanju vizne liberalizacije, a formalnu odluku o tome će dati Savet.

Beogradski mediji objavili su u četvrtak da je EU Srbiju suočila sa novim uslovima koje mora da ispuni na putu ka beloj šengenskoj listi.

Kako navode listovi "Blic" i "Pres", pozivajući se na neimenovane izvore, zamerke EU odnose se na nove biometrijske pasoše kao i na mogućnost da te pasoše dobiju žitelji Kosova i Bosne i Hercegovine.

Ti listovi navode da se tehničke zamerke EU na nove biometrijske pasoše Srbije odnose na serijske brojeve koji ne odgovaraju propisima EU o graničnim prelazima.

EU je, takođe, kako navode ti listovi, zabrinuta zbog činjenice da pravo na nove pasoše imaju i Albanci sa Kosova, kao i mogućnosti da putne isprave dobiju i dvojni državljani iz Republike Srpske, čime bi Bošnjaci iz Federacije BIH bili stavljeni u neravnopravan položaj.

"Pres" je naveo da je primedbe EU državnom vrhu Srbije preneo ambasador Francuske u Beogradu Žan Fransoa Teral, međutim on je danas to negirao.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče da će država u predstojećem periodu učiniti sve kako bi građanima u najskorijem mogućem roku bilo omogućeno da putuju bez viza u države EU, ali i istakao da ne treba spekulisati o datumu kada će Srbija biti stavljena na belu šengensku listu

Ambasador Francuske u Beogradu Žan Fransoa Teral izjavio je u Kuli da se potpuno slaže sa izjavom Borisa Tadića da će država učiniti sve da omogući građanima da putuju bez viza u države EU i da ne treba licitirati sa datumima.

Teral je novinarima u Kuli rekao da navodi dnevnog lista "Pres" o viznoj liberalizaciji nemaju "nikakve veze sa realnošću" i da taj članak nije zasnovan na onome što je on rekao.

"Francuska ambasada u potpunosti se slaže sa izjavom predsednika Srbije Borisa Tadića u kojoj je pominjao tehničke probleme i da je potrebno da se radi na tome kako bi ti problemi bili rešeni", rekao je Teral novinarima u Kuli, posle vežbe antiterorističkih jedinica.

On je istakao da je tačno takav i stav Francuske i njeno viđenje stvari i da se sa Srbima radi kako bi bio postignut suštinski rezultat ukidanja viza.

Teral je objasnio da je dnevni list Pres stupio u kontakt sa Ambasadom i da je njegov ataše za štampu po njegovim instrukcijama dao odgovor tom listu da se slaže sa izjavom Tadića.

"Pres" je danas objavio da je francuski ambasador preneo nove uslove koje Srbija mora da ispuni da bi došla na belu Šengen listu.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je proces ukidanja viza zanovan prvenstveno na "mapi puta" i da je Srbija ispunila sve predviđene uslove.

"U tom procesu postavlja se čitav niz operativnih pitanja, kao što su bezbednost dokumenata, biometrijskih pasoša, kontrole i zaštite granice, kao i pitanje na koga se odnosi vizna liberalizacija", rekao je Dačić.

On je rekao da EU interesuje tumačenje o tome šta bi se dogodilo ako bi Srbija dobila viznu liberalizaciju i da li bi to značilo da bi i svim drugim zemljama u kojima bi građani mogli da traže državljanstvo Srbije, bile ukinute vize.

"Da li bi to značilo da bi druge zemlje koje ne bi dobile viznu liberalizaciju mogle izbegavanjem prepreka da dođu do ukidanja šengenskih viza", rekao je Dačić.

On je rekao da su to realni problemi koje postavlja svakodnevni život i da "tu nema nikavih političkih uslova".

"Mi treba da učinimo još više napora, da našu zakonsku regulativu učinimo dovoljno jasnom, kako ne bi bilo zloupotreba", rekao je Dačić.

(agencije/MONDO)