Zamenik predsednika Samoopredeljenja Gljauk Konjufca izjavio je da se "Mini Šengen" može nazvati i "Mini Novi Sad", jer je stvoren u Novom Sadu, prenosi ALO.

Kako navodi, to omogućava Srbiji da ostvari dugogodišnji san o stvaranju zajedničkog tržišta sa Kosovom, Albanijom i Severnom Makedonijom.

"Ovo je izvanredna usluga za Srbiju u ovom prostoru u kojem žive Albanci, kojim će Srbija dobiti dominantan položaj na tržištu i privredi regiona", rekao je Konjufca i dodao: 

"Kosovo i Albanija će završiti kao trgovinske kolonije Srbije". 

Drugi čovek Pokreta Samoopredeljenje i bivši kosovski ministar pravde je naveo da je Samoopredeljenje ukinulo taksu uvedenu Srbiji, ali je zabranilo ulazak srpske robe. Rekao je da je taj reciprocitet zaoštrio odnose sa Aleksandrom Vučićem i Ričardom Grenelom.

Prema njegovim rečima, Aljbin Kurti nije odbio da ode u Belu kuću, javlja Gazeta Ekspres.

"Reciprocitet je sprečio susret Vučića i Kurtija. Grenel nije prihvatio reciprocitet", rekao je Konjufca.

On je naveo da je dokument potpisan u Vašingtonu imao nekoliko problema, među kojima su Gazivode i "Mini Šengen".

"Nikada nije prihvaćeno pominjanje kosovskih resursa u pregovorima. Ni vode, ni rudnici. To su obaveze preuzete prema Srbiji. Govori se o ekskluzivnom resursu Kosova. Eksproprisani deo koji se nalazi na teritoriji Srbije platio je narod Kosova", rekao je Konjufca.

Kosovska vlada čeka poziv za "Mini Šengen"

Vlada Kosova na čelu sa premijerom Avdulahom Hotijem još uvek nije dobila zvanični poziv za sledeći sastanak o "Mini Šengenu", potvrdila je Kancelarija za medije u kabinetu premijera za Gazetu Ekspres.

"Kancelarija kosovskog premijera čeka poziv za ovaj sastanak. Kada poziv stigne i budemo imali odgovor, objavićemo ga za medije i za javnost", kaže se u njihovom odgovoru, a prenosi Kosovi Onlajn.

Kako piše Gazeta Ekspres, očekuje se da će sledeći sastanak lidera Zapadnog Balkana izazvati veliku pažnju, jer Kosovo prvi put može da učestvuje na ovom sastanku, koji će najverovatnije biti održan putem video konferencije zbog pandemije korona virusa.

Učešće Kosova na balkanskom okruglom stolu "Mini Šengen" jedna je od tačaka predviđenih sporazumom koji je premijer Hoti potpisao u Beloj kući u septembru ove godine.

Kosovska delegacija se ranije oštro usprotivila toj inicijativi, jer je ocenjeno da zemlje Zapadnog Balkana skreću sa puta evropskih integracija.

Takvoj ideji jednoglasno se suprotstavio i čitav politički spektar na Kosovu.

Kada je održan prvi sastanak na temu "Mini Šengena", Srbija nije pozvala Kosovo, dok se na pozive Albanije i Severne Makedonije za prisustvovanje na sledećim sastancima, Kosovo nije odazvalo.

Ti sastanci, pre svega, imaju za cilj uspostavljanje intenzivnije ekonomske saradnje kroz slobodno kretanje ljudi i robe.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.