Spomenik velikom županu Stefanu Nemanji, delo ruskog vajara i akademika Aleksandra Rukavišnjikova, otkriven je večeras u centru Beograda, na rekonstruisanom Savskom trgu.

Ceremoniji svečanog otvaranja prisustvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predstavnici Vlade Srbije, Vojske Srbije, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, ali i crkveni velikodostojnici.

Više od hiljadu građana sa zaštitnim maskama okupilo se na Savskom trgu kako bi ispratili ceremoniju, koja je počela intoniranjem srpske himne "Bože pravde".

Povodom svečanog otvaranja na Savskom trgu je organizovan kulturno-umetnički program, a na samom početku je prikazan film o Stefanu Nemanji i podizanju spomenika.

MONDO/Uroš Arsić Otkrivanje spomenika Stefanu Nemanji na Savskom Trgu

Nakon toga usledio je usledio performans gde su građani imali prilike da vide srednjovekovne ratnike koji su uz srednjevekovne instrumente dočekali Stefana Nemanju, kog glumi Nebojša Kundačina, koji je održao besedu.

Građanima se prvo obratio Milorad Dodik rekao je da je ovo veličanstveni trenutak u kome Srbija, Beograd i srpski narod odaju počast Stefanu Nemanji. 

"Srbi su davno naučili da bez države nema slboode", rekao je Dodik i dodao: 

"Mislim da je taj deo naše srednjovekovne istorije ostao bez razloga potisnut i da je sada vreme da se vratimo tome".

Posle govora Dodika pušten je govor pokojnog srpskog patrijarha Irineja o Stefanu Nemanji i Svetom Savi.

Kurir/Nemanja Nikolić Spomenik Stefanu Nemanji noću

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na početku govora se zahvalio na svemu što je preminuli srpski patrijarh Irinej uradio za srpski narod.

"Ovaj velelepni spomenik ga predstavlja kao odlučnog vladara. Do Nemanje smo bili pleme, a od njega pa do danas država i narod", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je naveo da je ovaj spomenik "priča o nama šta smo bili i šta smo danas", kao i da je zadužbina naše budućnosti.

"Mi imamo sadašnjost zahvaljujući Nemanji", poručio je Vučić i dodao: 

"Nećemo ništa ni od koga, ali niko više i nikada više neće naterati Srbiju da se odrekne ni imena, ni dela. Oni koji maštaju da će da unište i izmeste spomenik Stefane Nemanje, poručujem  da su njihova dela sidro i krst srpskog naroda. Niko ih nikada neće skloniti ni iz naših srca", rekao je Vučić.

MONDO/Uroš Arsić MONDO/Uroš Arsić

On smatra da će Savski trg sa spomenikom postati najlepši javni prostor u Beogradu, a svoj govor je završio rečima Svetog Save.

Spomenik velikom županu visok 23 metra i težak 68 tona prikazuje rodonačelnika srednjovekovne srpske dinastije Nemanjića s mačem u desnoj i Hilandarskom poveljom u levoj ruci, spis izdat krajem 12. veka od strane Stefana Nemanje.

ATA Images/Borislav Zdrinja/ZIPA Photo ATA

Pisana je na pergamentu, dugom 63 a širokom 32,5 cm. Donji deo je sužen, počevši od 50. cm pa do kraja, tako da ima oblik nepravilnog trougla. Tekst je pisan ustavnim pismom, crnim mastilom. Ima ukupno 75 redova. Na kraju je Stefanov potpis ispod njega je datum ("meseca septembra 29. dan") i potvrda kralja Vladislava.

Umesto na uobičajenom postamentu, Stefan Nemanja stoji na "napuklom vizantijskom šlemu" koji se na četiri kraka oslanja na zemlju i odakle se pomalja vladarsko žezlo.

Po najavama, unutrašnjost postamenta biće dostupna građanima, i u njoj će biti prikazana istorija dinastije Nemanjić.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.