Sednica Kriznog štaba, na kojoj će biti analizirana aktuelna epidemiološka situacija biće održana danas u 15 sati, a prema ranijim najavama članova štaba, na toj sednici trebalo bi da bude doneta odluka o eventualnom pooštravanju mera, kako bi se stalo na put rastu broja novozaraženih.
Članovi Kriznog štaba će nakon još jedne teške nedelje razmatrati dodatno pooštravanja mera, a medicinski deo i dalje insistira na potpunom zatvaranju.
Naime, medicinski deo Kriznog štaba ranije se založio za potpuno zaključavanje, barem na sedam do 10 dana, što su tražili i na prethodnoj sedici u ponedeljak, kada je ostavljeno da konačna odluka bude doneta za par dana.
Predrag Kon rekao je u emisiji "Četvrtkom u 21" na Radio-televiziji Srbije (RTS) da je situacija sa korona virusom u našoj zemlji vanredna.
Govoreći o merama, Kon je naveo pred današnju sednicu Kriznog štaba da je medicinski deo tog tela tražio da se zatvore kafići, restorani i prodavnice, a da budu otvorene prehrambene prodavnice, pumpe i apoteke.
"Ne, nikada nismo posebno naglašavali policijski čas", rekao je Kon i naglasio da najvažnija preventivna mera nije zatvaranje, već vakcinacija.
Što se tiče uvođenja vanrednog stanja, epidemiolog dr Predrag Kon rekao je ranije da je Srbija daleko od uvođenja takvog stanja, a i predsednik Aleksandar Vučić naveo je da ne misli da smo blizu vanrednog stanja. On je istakao da su lekari u pravu i da svi moraju da budu mnogo disciplinovaniji.
Kon je naglasio i da medicinski deo štaba neće odustati od onoga šta su i tražili - minimum zatvaranja na sedam dana, iako je svima jasno da bi trebalo tako da bude i na više (na 2 do 3 nedelje).
Pred nama 3 opcije
Ako je sudeći prema tim najavama, vanrednog stanja i policijskog časa neće biti, ali nam sigurno ne gine neka vrsta "lokdauna" jer je više puta ponovljeno da su postojeće mere dosta blage i gotovo "neprihvatljive".
Za prethodni vikend, Krizni štab je doneo mere koje su podrazumevale da ugostiteljski objekti i tržni centri rade do 14 sati, pa bi i ovog vikenda to mogao da bude slučaj.
Ugostiteljski objekti - kafići i restorani, kao i tržni centri radili bi u tom slučaju ponovo skraćeno, a prodavnice prehrambene robe po uobičajenom radnom vremenu do 21 sat.
Druga opcija je zatvaranje svega osim apoteka i prodavnica prehrambene robe na sedam do deset dana, ali bez uvođenja policijskog časa i vandrednog stanja.
Za kraj ostaje i treća solucija koja bi podrazumevala zatvaranje svega osim apoteka i prodavnica prehrambene robe, ali samo tokom predstojećeg vikenda, eventualno skraćenje ranog vremena preko nedelje.
U sva tri slučaja trebalo bi da prodavnice i apoteke ostaju otvorene do 21 sat, a dežurne apoteke 24 sata kao i do sada.
Od poslednjeg preseka do 4. marta u 15 časova u Srbiji je registrovano 3.866 novozaraženih od 15.769 testiranih uzoraka, a nažalost, preminulo je još 17 osoba. Broj pacijenata na respiratorima je 173, a u bolnicama se leči 4.109 kovid pacijenata.
U našoj zemlji je od početka epidemije registrovano 474.807 slučajeva virusa korona, a broj preminulih je 4.508. Do sada je testirano 3.002.480 uzoraka.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
(MONDO)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija