• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pomen ubijenim funkcionerima SPO (VIDEO)

SPO obeležio je danas deset godina od pogibije svoja četiri funkcionera koji su stradali u insceniranoj saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali.

Srpski pokret obnove (SPO) obeležio je danas 10 godina od pogibije svoja četiri funkcionera koji su stradali u insceniranoj saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali.

Pomen funkcionerima SPO Veselinu Boškoviću, Zvonku Osmajliću, Draganu Vušuroviću i Vučku Rakočević služen je na Topčiderskom groblju u Beogradu i u crkvi Svetog Luke u Košutnjaku.

Pomenu je prisustvovalo oko 150 ljudi.

Predsednik SPO Vuk Drašković, koji je preživeo atentat 3. oktobra 1999. godine, zatražio je najteže kazne za počinioce zločina na Ibarskoj magistrali i kazao da "živi na veresiju jer je čudom ostao živ tog dana".

"Moram da kažem da porodice ubijenih i SPO ne traže pravdu jer nje na zemlji nema, a da je ima ovi ljudi bi bili živi. Tražimo najstrože zemaljske kazne za ubice", rekao je Drašković.

Lider SPO je ocenio da je reč o državnom zločinu jer je tadašnji "šef države naredio ubistvo svojih političkih protivnika, a sve ubice su bile iz Službe državne bezbednosti".

"Deset godina kasnije još nema pravosnažne presude za one koji su dobili najteže zatvorske kazne. Možemo samo sa čuđenjem da konstatujemo da mnogi koji su učestvovali u tom i drugim zločinima nisu ni optuženi, mnoga suđenja su zastarela", naveo je on.


Prema njegovim rečima, kada se znaju te činjenice ne treba se čuditi što je "Srbija danas eksplodirala od zločina".

Drašković je ocenio da je sada "poslednji trenutak da se celokupna građevina smrti sruši".



Pomeni su, pored članova porodice, prisustvovali funkcioneri SPO, među kojima i ministar za dijasporu Srđan Srećković, potpredsednik Demokratske stranke Dušan Petrović i bivši fudbaler Dragan Džajić.

Za zločin na Ibarskoj magistrali suđeno je ukupno četiri puta, a poslednju presudu doneo je Vrhovni sud Srbije 19. juna 2008. godine i izrekao kazne u trajanju od ukupno 257 godina i 10 meseci zatvora.

Na po 40 godina zatvora osuđeni su bivši načelnik Državne bezbednosti Radomir Marković, bivši pukovnik DB i komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek, kao i pripadnici JSO Nenad Ilić i Branko Berček.

Pripadnik rasformiranog JSO-a Nenad Bujošević osuđen je na 35 godina zatvora, a njegove kolege Duško Maričić i Leonid Milivojević na po 30 godina zatvora.

Bivši direktor savezne uprave carina Mihalj Kertes osuđen je na godinu i po dana zatvora za pomaganje učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.

Bivši načelnik Uprave saobraćajne policije Dragiša Dinić i bivši šef beogradske saobraćajne policije Vidan Mijailović osuđeni su za isto delo na deset meseci, odnosno šest meseci zatvora.

Bivši načelnik Beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i bivši šef beogradske policije Branko Đurić oslobođeni su optužbe da su pomagali u ubistvu, zbog nedostatka dokaza.

Osuđeni na 40 godina zatvora imaju pravo žalbe i Vrhovni sud će krajem oktobra i početkom novembra održati sednicu po njihovim žalbama, dok je za ostale presuda pravosnažna.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image