• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SKUPŠTINA IZGLASALA - IZMENJEN ZAKON O REFERENDUMU: Stupa ODMAH na snagu!

Autor Jelena Bojić Obradović

"Za" donošenje Zakona je glasalo 193 poslanika Narodne skupština Republike Srbije.

 Izglasana izmena Zakona o referendumu Izvor: MONDO/Goran Sivački

Skupština Srbije izglasala je izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi koje predviđaju ukidanje naknada za overu potpisa građana, uvode mogućnost da u izbornim komisijama sede i predstavnici predlagača referenduma, a ne samo stranaka, kao i da se glasanje o istom pitanju ne može ponoviti u naredne četiri godine.

Ovaj Zakon je usvojen po hitnoj proceduri, što znači da se za njegovu primenu ne mora čekati rok od osam dana od objavljivanja u Službenom glasniku, odnosno čim bude objavljen, on će stupiti na snagu, najverovatnije već od subote.

"Za" donošenje Zakona je glasalo 193 poslanika Narodne skupština Republike Srbije.

Evo šta se menja:

  • ukidaju se takse za overu potpisa
  • neće biti moguće raspisati referendum o istom pitanju u roku kraćem od četiri godine, a parlament u roku od te četiri godine neće moći da donese odluku drugačiju od one koja je potvrđena na referendumu.
  • omogućava se i da predstavnici ovlašćenih predlagača budu deo organa za sprovođenje referenduma

Izmenjen Zakon o referendumu koji stupa na snagu odmah važiće i za onaj raspisan za 16. januar, a koji se tiče izmena Ustava Srbije. Izmene Ustava se odnose na pravosuđe - izbora sudija i tužilaca, koje treba da omoguće nezavisnost sudstva. Usvojeni Akt o promeni Ustava Republike Srbije omogućavaće da sudije više neće biti birane u Narodnoj skupštini, već će to uvek činiti Visoki savet sudstva.

To znači da u izboru sudija više ne učestvuju ministar pravde, predsednik Skupštinskog Odbora za pravosuđe, ali ni predsednik vrhovnog Kasacionog suda, koji će se zvati kao nekad - Vrhovni sud. Visoki savet sudstva činiće 11 članova - šest sudija koje biraju sudije, četiri istaknuta pravnika koje bira Narodna skupština i predsednik Vrhovnog suda.

(MONDO)

Pročitajte i ovo:

Tagovi

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Charon I

Evropski put Srbije je nezaustavljiv. Bez obzira na neprestane opstrukcije opozicionih poslanika kod donošenja ovog važnog Zakona, koji će omogućiti još mnogo, mnogo pozitivnijih izveštaja Evropske komisije. Za vreme ovog skupštinskog saziva uradili smo mnogo toga: Parlament je na ponos višestranačja i dobre evropske prakse demokratskih društava doneo dosta zakona. Treba spomenutu Zakon o rodnoj ravnopravnosti i obavezi da institucije i mediji u Srbiji moraju da koriste rodno senzitivni jezik. Saglasili smo se i sa sankcijama prijateljske EU prema diktatorskoj Belorusiji. Takođe, izjednačili akciznu politiku žestokih alkoholnih pića, kojim u suverenoj Srbiji poskupljuje rakija, kao turski izum, a pojeftinjuje tradicionalno piće pravih srpskih domaćina - viski... Ne treba zanemariti da smo u ovom skupštinskom sazivu nastavili i dobru praksu o inkluziji žena u srpski Parlament. Među tim damama je po prvi put u skupštinskoj klupi sedela jedna dama sa burkom. Treba napomenuti, da su te žene učinile više za demokratizaciju naše zakonodavne vlasti od bilo koje opozicije. Ostaje žal što je EK u zadnji čas odustala od usvajanja dokumenta o zabrani spominjanja reči Božić kod predstojećih praznika. Mislim da bi i to usvojili po brzom postupku i natenane se ponosili, iako bi opozicije sve uradila da opstruiše donošenje i tog zakona koji bi svedočio o brutalnoj suverenosti Republike Srbije i njenih nezavisnih institucija.

sasa

@Charon I zasto toliko lupas gluposti? ovaj zakon je proceduralne prirode a ne sustinske i los je po gradjane. kao takav, ne moze nikako da pozitivno utice na ocenu EK po bilo kom poglavlju. A sramota je da izjavis da necije razlicito misljenje predstavlja opstrukciju - tako podizes tenzije i stvaras netrpeljivost!

Charon I

@Charon I @sasa Proceduralne prirode, a može dovesti do suštinskog ubrzanja implementacije Sporazuma o normalizaciji odnosa sa Kosovom* ? I mnogo suštinski pozitivnih stvari koje još moramo da uradimo za opšte dobro i našu decu. Jer, EU poput smrti nema alternativu!

special image