Dolazak sezonskih radnika čak iz Nepala da beru kornišone u Gospođincima u blizini Novog Sada otvorio je temu koliko je strane radne snage angažovano tokom ovog leta na ovdašnjim poljima.
Zna se da se bez sezonskih radnika ne mogu zamisliti poljoprivredni radovi tokom godine i da potražnja za dobrom radnom snagom predstavlja veliku brigu poljoprivrednicima. Mnogi baš zbog toga što ne mogu da obezbede dovoljan broj radnika umanjuju proizvodnju.
Domaće radne snage za rad na njivama teško je naći i ovog leta, jer naši sezonski radnici odlaze u inostranstvo gde su bolje plaćeni pa se ovdašnji poljoprivrednici snalaze i posredstvom agencija za zapošljavanje upošljavaju radnike iz dalekih, siromašnih zemlja.
Prema podacima portala Poreske uprave sezonskiposlovi.gov.rs, koji je povezan sa Nacionalnom službom za zapošljvanje i Centralnim registrom za socijalno osiguranje trenutno je prijavljeno približno 700 stranaca što nije ni jedan posto od ukupno prijavljenih sezonskih radnika.
"Evidentirano je ukupno 67.053 sezonska radnika, od kojih su 66.354 su naši državljani, a ostali su strani državljani", rekao je za "Dnevnik" portparol NALED-a Ivan Radak.
Međutim, Radak skreće pažnju na to da podatak ne mora da bude tačan, jer ne prijavljuju svi poljoprivrednici radnu snagu preko portala poreske uprave. Od NALED-a je potekla ideja da poljoprivredna gazdinstva prijavljuju radnike na privremenim i povremenim poslovima u poljoprivredi.
"Agencija za zapošljavanje takođe mogu da prijavljuju strane sezonske radnike Nacionalnoj službi za zapošljavanje i centralnom registru za socijalno osiguranje. Trenutno najviše ima radnika iz Uzbekistana 293 , Indije 257 i Kazahstana 39. Iz Ukrajine su stigla 23 sezonaska radnika, Nepala petero, BiH troje, dva radnika iz Severne Makedonija i Ruske Federacije i po jedan iz Crne Gore i Kazahstana. Jedan je došao iz Sjedinjenih Američkih država, ali nemamo podatak iz koje države", potvrdio je Radak.
Nepalci nisu za bostan, samo za lakše poslove
Sezonskih radnika izdaleka ima i u drugim mestima. Prema izvoru "Dnevnika" u Čelarevu u opštini Bačka Palanka stigli su državljani Nepala, da rade lakše poslove u poljoprivredi, beru i sortiraju papriku i paradajz.
Njihov domaćin prema sugestiji agencije za zapošljavanje nije bio za to da u javnosti priča o radnom angažovanju Nepalaca. Rekao je samo da će raditi lakše poslove jer zbog konstitucije nisu za teže poslove, poput rada sa lubenicama, gde treba fizička snaga da se bostan od desetak kilograma utovari i istovari. Istovremeno je napomenuo da u pogledu ishrane neće biti problema pošto je pirinač, kojeg imamo ovde da kupimo, u Nepalu glavna namirnica u ishrana. Jedino što nemamo njihove začine, ali oni to znaju, pa ih nose sa sobom.
Mongolci na jugu
Sezonskih radnika nema iz Albanije, ali ih ima iz Mongolije. Oni nisu u sistemu sezonskiposlovi.gov.rs., njih su angažovali poljoprivrednici na jugu zemlje.
(MONDO/DNEVNIK)
Nekada je bila deo SFRJ, a sada je obećana zemlja za Srbe! Plata ide preko 1.500 evra, ovo su troškovi života
Partizan dominirao u Podgorici, ostao perfektan u ABA ligI! Sa pola gasa do 20 razlike, Karlik Džouns blistao
Ruskinja Aljona slavi 2 godine života u Srbiji: Objasnila zašto se Rusi ne druže sa Srbima, a sada poručila ovo
Zvezda i još samo tri tima na 2-0! Umalo šok u Milanu, trgnuli se Olimpijakos i Barsa
Ovo je sastav Srbije za Švajcarsku: Da li je Piksi hrabar kao Milojević? Sve ukazuje na jedno...