Poslednjh godina svedoci smo koliko je zaštita životne sredine postala važno društveno pitanje, cilj ekološke politike i zdravlja svakog pojedinca. Pored čistog vazduha, kvalitet vode je jedno od neizostavnih problema sa kojim se susreću lokalne samouprave.
Upravo gradovi koji spadaju u industrijske ili u okruženju imaju različita industrijska postrojenja, poput Bora, za cilj imaju poboljšanje ovog problema kroz različita strateška dokumenta zaštite životne sredine.
Ali, ne samo Bor, već i svi veći gradovi ispuštaju neprečišćene otpadne vode direktno u reke jer nemaju postrojenja za prečišćavanje.
Zaštita životne sredine, njeno očuvanje i uticaj na zdralje ljudi prepoznato je u različitim dokumentima kao jedan od prioriteta kojom će se Vlada kroz različita ministarstva i jedinice loklane samouprave baviti kako bi pospešila unapređenje životnog standarda građana Republike Srbije kroz brigu za njihovu okolinu i zdravlje.
Na kvalitet voda utiču i direktno ispuštanje komunalnih i industrijskih voda u vodne tokove, drenažne vode iz poljoprivrede, rudnika, ocedne vode iz deponija, termoelektrana, priključenost na kanalizaciju itd. Održivo upravljanje vodama od velikog je značaja za postizanje ciljeva održivog razvoja, postavljenih u Agendi održivog razvoja UN 2030. kojima teži Republika Srbija.
Primer dobre prakse koji bi ostalim lokalnim samouprava mogao da pomogne, jeste upravo grad Šabac. On poseduje moderno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje funkcioniše od 2017. godine. Investiciju vrednu oko 20 miliona evra finansirala je Evropska unija, a postrojenje je izgrađeno u istočnoj industrijskoj zoni kod fabrika Keramičkih pločica i Belih limova.
Direktor JKP "Vodovod- Šabac", Jovan Vraneš, ističe da je glavni motiv za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda bio je smanjenje negativnih uticaja na stanovništvo i okolinu, kao i zaštita istih. Od sredine 2017. godine, otpadne vode više se ne ulivaju u Savu, kao i oko 5.000 tona mulja godišnje, već se zbrinjavaju u skladu sa zakonom.
U Šapcu usvojen je separacioni sistem odvođenja fekalnih i atmosferskih voda. Po principu krvotoka, otpadne vode se odvode putem kolektora i ulične kanalizacije na Centralno postrojenje za preradu otpadnih voda.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina