Razvoj svesti o ekološkim problemima s kojima se suočavamo u posledljih par godina sve je veća. Sa rastućom stopom zagađenja i uticaja koje ono ima na različite aspekte našeg okruženja (zagađene vode i vazduha, zemlje, emisija štetnih gasova, odgovorna proizvodnja i potrošnja), sve je veći broj incijativa i akcija usmereno ka očuvanju i zaštiti životne sredine.
Jedan od njih tiče se Grada Šapca. U pitanju je sanacija i rekultivacija nesanitarne deponije "Dudara" koja je predstavljala ekološku "bombu" građana Šabca zbog čega je i zatvorena 2014. godine. Od tada uz pomoć Ministarstva zaštite životne sredine radi se na sanaciji i pretvaranju nekad najveće divlje deponije "Dudara" u Mačvanskom okrugu u zelenu oazu i prostor za reakreaciju građana.
Radovi na poslednjoj fazi uređenja “Dudare 2” počeli su ove godine. Koliko je to važan projekat, najbolje govori činjenica da se deponija nalazi neposredno uz desnu obalu reke Save, na 500 metara od centra grada, a prve stambene zgrade udaljene su samo 100 metara, nedavno je saopštila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Ona je istakla da je "Dudara" treća nesanitarna deponija u Mačvanskom okrugu koja će biti sanirana uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine, a prethodne godine sanirane su i deponija u Bogatiću, kao i jalovište u Zajači.
"Ponosan sam što ćemo u saradnji sa svojom državom rešiti višedecenijski, ekološki problem Šapčana i od nekadašnje deponije napraviti zelenu oazu u kojoj će uživati naši sugrađani. Na 20 hektara napravićemo najlepše mesto u gradu za bavljenje sportom i rekreacijom, uživajući u potpuno zdravoj životnoj sredini. Na ovom prostoru, uz obalu reke Save, uradićemo nekoliko igrališta za decu, atletsku stazu, posaditi dosta drveća, postaviti sprave za vežbanje, klupe i drugi mobilijar neophodan za prijatan boravak u prirodi. Svi ovi zeleni projekti, koje realizujemo u saradnji sa državom, jasno pokazuju da je zaštita životne sredine prioritet Vlade Republike Srbije”, istakao je gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić.
Prema dostupnim podacima, godišnje se u Šapcu prikupi više od 30.000 tona komunalnog otpada. Aktivnije učešće građana može da doprinese postepenoj kvalitativnoj promeni svesti vezanoj za različita ekološka pitanja. Ovde možete da pogledate lokacije u Šapcu na kojima možete da reciklirate komunilani otpad.
Osim toga Grad Šabac uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine, Evropske unije i Ambasade Švedske realizuje projekat za primarnu separaciju otpada "Odvajamo".
Kako su istakli iz JKP "Stari grad" u Šapcu, do sada je podeljeno više od 12.000 kanti svim mesnim zajednicama na teritoriji grada. Uvođenjem prakse odvajanja otpada u domaćinstvima, omogućava se reciklaža dela otpada i na taj način smanjuje količina koja završava na deponijama. U plavu kantu biće odlagan takozvani “suvi otpad, odnosno papir, plastika i metal, dok će se ostali otpad odlagati, kao i do sada, u tipske kante.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Šašca. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina