Nadežda Petrović, srpska slikarka, rođena je 1873. godine u Čačku. U 2023. godini koja je polako iza nas, obeležen je vek i po od njenog rođenja. Tokom svog života, doprinela je umetničkoj sceni svojim delima i snažnim društvenim angažovanjem. Nadežda Petrović je pre svega predstavljala simbol hrabre žene koja je rame uz rame sa vojnicima išla na front i
bila deo kulturnog kruga u Čačku.
U vreme Nadežde Petrović (1873-1915), Čačak je bio provincijski grad u okviru tadašnje Kraljevine Srbije. Iako je samo 10 godina živela u Čačku, nakon čega je zbog prirode posla svojih roditelja, ali i njenog obrazovanja morala da se preseli u Beograd, ipak je ostavila neizbrisiv trag i ponos u srcima Čačana.
Nadežda Petrović se isticala ne samo kao umetnica već i kao intelektualka angažovana u društvenim pitanjima. Važno je napomenuti da su žene u to vreme tek počinjale da se afirmišu u javnom prostoru, nisu imale toliko prava glasa kao danas, ali Nadežda je "raskinula okove" sa tradicijom. Odlučila se za humanost i umetnost. Ratni period je bio ozbiljan izazov za Srbiju, a Nadežda je aktivno podržavala ratne napore kroz svoje umetničko stvaralaštvo. Nažalost, umrla je 1915. godine od posledica epidemije pegavog tifusa, tokom povlačenja srpske vojske preko Albanije tokom Prvog svetskog rata.
Ovi događaji su duboko obeležili i Čačak i celu Srbiju. Ovaj grad je mesto njenog porekla i detinjstva, gde je započela svoje prve umetničke korake. Čačak joj je pružio kulturni i socijalni okvir koji je uticao na njen razvoj kao umetnice. Iako je tokom svog života putovala i živela u različitim mestima, veza između Nadežde Petrović i Čačka ostala je snažna kroz njen umetnički rad, koji je često bio inspirisan njenim rodnom gradom. Ona je ostavila neizbrisiv trag u istoriji umetnosti, a Čačak se ponosi kao mesto njenog rođenja. U čast Nadežde Petrović, u Čačku od 1960. godine svake druge godine održava se likovna smotra pod nazivom Memorijal Nadežde Petrović u okviru koga se dodeljuju nagrade vrsnim umetnicima.
Neka od njenih najpoznatijih dela su: "Resnik" (1904) , "Žena sa suncobranom" (1907), "Polje kosovskih božurova" , "Prizren" (1912-1915), "Valjevska bolnica" (1915) i mnoge druge.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(MONDO)
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona