• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVE TAJNE MANASTIRA VRAĆEVŠNICA: Turci ga palili, a u njemu su donete dve istorijske odluke za naš narod

Autor Aleksandra Virijević

Mesto u Srbiji gde su se “Bogu i narodu” zaklinjali i knez Miloš Obrenović i vožd Karađorđe jeste manastir Vraćevšnica.

 Manastir Vraćevšnica Izvor: Privatna arhiva

Ušuškan u gustoj šumi, na obroncima planine Rudnik, nedaleko od Gorenjeg Milanovca, nalazi se manastir Vraćevšnica. Daleko od gradske buke, samo nekoliko kilometara od istoimenog sela, manastir postoji već šest vekova. Posvećen Svetom Đorđu, podignut je 1482. godine od strane Radiča Postupovića.

Sada ženski manastir, sa sobom nosi bogatu i burnu prošlost. Bio je centar mnogih ključnih događaja u srpskoj istoriji, stanica brojnih srpskih velikana, ali i mesto gde su mnoge monahinje pronašle svoj mir.

Istorija manastira

Manastir je podigao Radič Postupović u znak zahvalnosti što su on i žitelji sela Vraćevšnica preživeli Kosovski boj. Od svog osnivanja nikada nije prekinuo monašku tradiciju. Za vreme turske vlasti manastir je napadan i spaljivan više puta, ali na svu sreću i obnavljan. Iako osnovan kao muški, posle Drugog svetskog rata postaje ženski manastir u kom trenutno boravi oko desetak monahinja. 

Vraćevšnicu krase tri konaka, koji su podignuti u različito vreme, od kojih jedan datira još iz perioda kada je i sama manastirska crkva sagrađena. Iako je posle 1923. godine zapao u dugove, monahinje su, nakon dolaska u manastir, uspele da ga srede i vrate mu pređašnji sjaj i ugled. Ovaj manastir je bio i mesto susreta znamenitih ličnosti toga doba: Karađorđa, Milana Obrenovića, Spiridona Filipovića i Dositeja Obradovića, koji su zajedno donosili ustaničke planove. 

Za njega se vezuju bitni istorijski događaji. Dogovor o podizanju Drugog srpskog ustanka doneta je baš u ovom manastiru. U noći uoči narodnog zbora u Takovu 1815. godine, iguman Melentije Pavlović pričestio je Miloša Obrenovića i ustanike tokom svete noćne liturgije. U zoru su se vođe ustanka sastali u Takovu gde su pozvali narod da se podigne protiv neprijatelja. Pored toga, samo tri godine kasnije na Đurđevdan, manastir Vraćevšnica bio je mesto gde je održana narodna skupština na kojoj je knez Miloš proglasio Kragujevac za prestonicu Srbije. 

Baba Višnjin grob

Konak kneza Miloša, u kom je on proveo nekoliko godina, nalazi se nedaleko od manastira Vraćevšnica, u selu Gornja Crnuća. Kako je prvi srpski dvor novovekovne Srbije bio smešten upravo u Gornjoj Crnući, blizina manastira je dovela do toga da je on imao važnu ulogu u kneževom životu. U porti manastira nalazi se i grobno mesto Višnje Obrenović, poznatije kao baba Višnje, majke kneza Miloša, kao i grobna mesta kneževe rano preminule dece. 

Grob baba Višnje
Izvor: Rina

U riznici manastira nalaze se brojne relikvije kao što su jevanđelje Patrijarha Arsenija Crnojevića pod kojim su Srbi krenuli u seobu, vredni predmeti iz doba Miloševe vladavine nalaze, kao i njihovi portreti. Čak je i čuveni Đura Jakšić ovde odsedao, a jedno jedino Đurino delo nastalo u ovom manastiru, a koje je preživelo veliki požar, i dalje se čuva na istom mestu.

Grob mati Ane

Sestrinstvo manastira, koje se danas nalazi ovde, neguje sa velikim poštovanjem uspomenu na mati Anu, koju smatraju svetom. Ona je bila prva igumanija u nizu novoosnovanog ženskog poretka posle Drugog Svetskog rata i njen grob se nalazi na groblju u porti manastira. U spomen-sobi mati Ane i njenog oca Sretena Adžića u manastiru, izloženi su njihovi lični predmeti, deo mnogobrojne prepiske, fotografije i građa, kao i izložbeni panoi koje je Muzej rudničko-takovskog kraja posvetio jednoj od najvećih duhovnih ličnosti ovog kraja. Mnogi vernici posećuju njen grob verujući u njene isceliteljske sposobnosti, ili jednostavno da se pomole za zdravlje svojih najmilijih.

U požaru izgoreo konak manastira

U avgustu prošle godine manastir je zadesio strašan požar, kada je pričinjena velika materijalna šteta. Na svu sreću, reakcijom meštana i vatrogasaca spasena je ova viševekovna svetinja, a monahinje su prošle bez ikakvih povreda. Do nezgode je došlo u večernjim ranim jutarnjim časovima, kada je sveća pala na pod, a plamen zahvatio drveni nameštaj. Od skupljenih priloga ljudi, obnova manastirskog konaka teče brzo napornim radom vrednih ljudi.

Izvor: 192_rs/instagram Izvor: print screeen/youtube/

BONUS VIDEO:

Manastir Ostrog - mjesto na kojem se događaju čuda
Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

(Mondo/A.V.)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

...and justice for all

Предиван је манастир, ко има могућности обавезно га треба посетити.

special image