Informacije šta od namirnica i predmeta smete preneti preko granice ako idete na odmor u Grčku mogu vam umnogome olakšati prelazak, uštedeti vreme provedeno na nekom od graničnih prelaza, ali i pretresanje automobila i prtljaga.

S obzirom da Grci nisu usvojili ni jedan novi propis i da se i dalje primenjuju zakoni Evropske unije koji su na snazi već više od deset godina, većina građana koji na odmor krenu put ove zemlje upoznati su sa carinskim propisima, ipak ima i onih koji "igraju na sreću" nadajući se da će uspeti da prenesu nešto sa "zabranjene" liste.

U Grčku je, naime, zabranjen unos mesa, mleka i mlečnih proizvoda. To znači da na more u toj zemlji ne možete nositi viršle, šnicle, šunku, sir, mleko, jogurt, pavlaku i tome slično, kao ni kuvana, pržena jela i kvarljive namirnice.

Ovo pravilo nije nikakva novina, jer po zakonima Evropske unije, mleko, meso i proizvodi napravljeni od njih ne smeju se već godinama unositi u EU iz zemalja koje nisu članice.
Međutim, da carinici hoće da progledaju proz prste otkrila nam je jedna srpsko-grčka porodica, koja je iz Beograda putovala ka Nea Mudanji, sa jedanaestomesečnom bebom, pa je u kolima imala spremnu hranu za nju.

"Kuvani krompir i šargarepu za mesom smo spremili i spakovali u jednu rashladnu kutijicu, voće u drugu, njih u ručni frižider sa vodama i sokićima. Bilo je tu još hrane najviše zbog bebe jer ona ima svoj ritam i raspored sa hranom. Prijavili smo na carini da imamo kuvanu hranu, policajac ne video da je beba u kolima, a i objasnili smo da je sve u tom frižideru pa verujem da nas je pustio jer je video da nije velika količina u pitanju, a i beba je sa nama. Nismo imali nikakvih problema", rekla je za MONDO Katarina, bebina mama.

A, da "igra na sreću" preko granice može poći u krivom smeru svedoči i priča vozača jedne agencije koja vrši prevoz putnika kombijem tokom cele godine.

Naime, kako nam je rekao, jednom prilikom vozio je stariju ženu koja u Grčku putuje tokom cele godine jer joj ćerka živi tamo, a u moru stvari koje joj nosi iz Srbije, jednom prilikom je došla na ideju da joj "kupi oštre noževe jer su njeni u kući svi tupi", ali to nije prijavila pri polasku.

"Prilikom rutinske kontrole kombija, grčki policajac je pozvao sve putnike da otvore torbe. Problem je nastao kad je u njenoj video set noževa. Izdvojili su je, ali zbog nepoznavanja jezika nije išlo lako u komunikaciji. Uporno je pričao na grčkom (kasnije smo saznali) o zakonu, merama, ispitivao zašto nosim hladno oružje, pominjao pritvor…u jednom trenutku su je uveli u kancelariju, tu je već pozvala ćerku, pa je ona nastavila komunikaciju s njima na grčkom. Da ne dužim, noževi su oduzeti, ona dobila da platim kaznu, ali se zatvora spasila", sad se već uz osmeh priseća naš sagovornik, ali priznaje da su se tada svi uplašili.

Šta smete da prenesete preko granice?

Prema podacima Uprave carina, do svojih omiljenih odredišta putnici će moći da ponesu do pet kilograma svežeg voća i povrća, izuzev krompira, hleb, kolače, keks, čokolada, majonez, kečap, makarone, pirinač, ali njihova ukupna vrednost ne prelazi 300 evra po putniku odnosno 150 evra za mlađe od 15 godina.

Možete poneti do 2 kg mleka u prahu za bebe ili hrane za bebe ili hrane za posebne potrebe, kao i do 2 kg hrane za kućne ljubimce.

Roba koju je dozvoljeno uneti u Grčku, bez posebne prijave carinicima, razlikuje se u nekim stavkama za građane koji putuju iz zemalja Evropske unije i one druge.

Posebne kazne za antikvitete

Iznošenje antikviteta iz Grčke je zabranjeno bez posebne dozvole Arheološke službe u Atini. Protiv onoga ko ovo bude ignorisao biće pokrenut krivični postupak.

Putnici koji dolaze iz EU mogu uneti: 800 cigareta ili 400 cigarilosa ili 200 cigara ili 1kg duvana; 10 litara žestokog pića, 90 litara vina, 110 litara piva. Za parfeme ne postoje ograničenja.

Putnici koji dolaze avionom iz evropskih zemalja van EU, što važi i za Srbiju,  mogu uneti 200 cigareta ili 50 cigara ili 250g duvana; 4 litara vina, 16 litara piva i 1 litar žestokog pića preko 22 posto alkohola. Mogu poneti parfeme zapremine 50 grama i 250 ml kolonske vode. Poklone u vrednosti od 175 evra po osobi i 90 evra ukoliko je osoba mlađa od 15 godina. Ukoliko nosite gotovinu, granica je 10.000 evra. 

Putnici koji dolaze automobilom ili autobusom iz evropskih zemalja van EU mogu uneti 40 cigareta ili 20 cigara ili 50 grama duvana; 1 litar žestokog pića preko 22 posto ili 2 l žestokog pića od 22 posto ili manje i 2 l vina i 2 l stonog vina. ograničenje za keš, ukoliko ga nosite, isto je kao i za građane Evropske unije, dakle 10 hiljada evra.

Odobrenja za duvan i alkohol ovde navedena nisu dostupna putnicima ispod 18 godina.

Šta ne sme u ručni prtljag za avion?

Pravila o prenošenju namirnica i predmeta može se razlikovati u osnosu na zvanične propise, jer svaka avio kompanija ima striktno određenu politiku po kojoj klasifikuje i sankcioniše sadržaj putničkog prtljaga. Osim što u ručni kofer za avion ne možete staviti tečnost sveukupne zapremine veće od 100 mililitara, tako u vaš ručni kofer za avion ne smete staviti predmete, oruđe i oružje koje bi moglo da izazove (bilo kakve) povrede putnika:

Vatreno oružje svih vrsta (pištolji, revolveri, puške sačmare...), brijači, rezači za ambalažu, noževi i sečiva duža od 6 cm, makaze sa sečivima dužim od 6 cm, skalpeli, oprema za borilačke veštine sa oštrim vrhom ili oštrom ivicom, palice za bejzbol i softbol, štapovi tih namena...nalaze se na spisku strogo zabranjenih predmeta za ručni prtljag koji ide sa putnikom u avion. 
Klizaljke

Iako neke od zabranjenih stvari ne možete staviti u ručni kofer za avion, dozvoljeno ih je nositi u predatom prtljagu ali isključivo pod određenim uslovima i pravilima (zaštićene, umotane u sigurnosnu foliju).

Laptop računar se smatra delom ličnog prtljaga i prilikom putovanja laptop možete nositi sa sobom i nećete morati da ga posebno prijavljujete na granici. Preko granice možete preneti 1 parfem i 1 toaletnu vodu. Lekove možete preneti, ali samo onu količinu koja je za vašu ličnu upotrebu.

Carinik može da zahteva neku potvrdu da su lekovi za vas i u tom slučaju je potrebno priložiti fotokopiju lekarskog recepta ili neki drugi dokaz, kao što je otpusna lista, potvrda lekara, itd. 

(Mondo.rs)