• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Kriminal koči ubrzani put ka EU

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izjavio je u Briselu da organizovani kriminal predstavlja jednu od najznačajnijih prepreka za ubrzan proces reformi neophodnih za ostvarenje zajedničke evropske budućnosti regiona.

"Neophodan je zajednički, regionalni pristup borbi protiv organizovanog kriminala koji u našem delu sveta ne poznaje granice. Nijedan drugi put protiv takvog zla ne može doneti bilo kakav uspeh. Zaista mislim da je to nešto čemu treba da posvetimo veliku pažnju, jer je to jedan od najvećih problema regiona", rekao je Jeremić na konferenciji za novinare nakon ministarskog sastanka Jadransko-jonske inicijative u Briselu.

Ministar je izjavio da će glavni fokus Srbije tokom njenog predsedavanja Jadransko-jonskom inicijativom biti jačanje dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje, ali i borba protiv organizovanog kriminala.

"Jedan od najvažnijih prioriteta Srbije jesu dobrosusedski odnosi i regionalna saradnja. Činjenica da Srbija preuzima predsedavanje ovom važnom inicijativom ima veliki značaj za nas i mi planiramo da tome posvetimo veliku pažnju i energiju kako bismo saradnju učinili što dinamičnijom", rekao je Jeremić.

Jeremić je dodao da Srbija dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju posmatra u kontekstu evropskih integracija i da očekuje da Jadransko-jonska inicijativa postane deo strategije EU, što bi bilo "odlično za ostvarenje našeg zajedničkog strateškog cilja", članstva u EU.

Ministar spoljnih poslova podsetio je da će u narednom periodu pored predsedavanja Jadransko-jonskom inicijativom, Srbija predvoditi i Centralnoevropsku inicijativu i Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi.

Srbija 1. juna od Crne Gore zvanično preuzima jednogodišnje predsedavanje ovom regionalnom organizacijom osnovanom 2000. godine sa ciljem da se poboljša regionalna saradnja među državama jadranskog regiona, pre svega po pitanju bezbednosti, stabilnosti i zaštite životne sredine.

Trenutno Jadransko-jonska inicijativa okuplja osam država - Albaniju, BiH, Hrvatsku, Grčku, Italiju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju.

Predsednica Komiteta regiona EU Mercedes Breso rekla je da je ovaj region "veoma kompleksan, kako na evropskom, tako i na svetskom nivou".

"Ovo je region koji pred sobom ima mnogo problema i izazova, ali i mnogo potencijala za budućnost", rekla je ona, dodajući da su strategije za makro regione kakve razvija EU "jedan od najboljih načina da se ostvare ciljevi stvaranja teritorijalne kohezije".

Šef crnogorske diplomatije Milan Roćen istakao je važnost činjenice da se Savet ministara Jadransko-jonske inicijative prvi put održava u Briselu i da na njemu prvi put učestvuju zvaničnici Evropske komisije.

"Dobili smo punu podršku i ohrabrenje Evropske unije da zajedno nastavimo rad na ovom projektu. Jako nam je važno što nas podržava Komitet regiona EU", rekao je on i ukazao na to da ova inicijativa okuplja i države članice EU i one koje su u procesu proširenja.

Savet je danas usvojio i Briselsku deklaraciju u kojoj se, pored ostalog, izražava podrška za Evropsku strategiju za jadranski i jonski makroregion koja će "zahvaljujući svojoj inkluzivnosti i sveobuhvatnosti, biti od velike koristi državama koje nisu članice EU, pošto se njome potvrđuje da budućnost ovih država leži u EU i pošto će im omogućiti da napreduju na putu evropskih integracija".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image