On je na konferenciji za novinare posle susreta s predstavnicima nemačkog Bundestaga.naglasio da Srbija na tom putu ne želi privilegije, već želi da nastavi saradnju s Haškim tribunalom, pozitivno doprinese dijalogu Beograda i Prištine i ispuni sve tačke Akcionog plana.

"Zauzvrat, od EU očekujemo da bude stroga, ali da ne bude nepravedna i da pred građane Srbije ne postavlja nove uslove", kazao je Đelić i izrazio nadu da će Srbija u novembru dobiti "zeleno svetlo" za dalje korake u evropskim integracijama.


Šef delegacije Bundestaga Peter Bajer rekao je da je Srbija ključna zemlja Zapadnog Balkana i da su "dobrosusedski odnosi u regionu od suštinskog značaja". Prema njegovim rečima, interes je Nemačke da se Srbija "na dobar i brz način približi EU".

Bajer je odao priznanje pragmatičnom pristupu Srbije i izrazio ocekivanje da će na sledećoj rundi razgovora Beograda i Prištine, koja se očekuje 2. jula, biti postignut značajan napredak.

"Želimo da vidimo osetniji napredak u dijalogu, jer je to u interesu obe strane", rekao je nemački poslanik.

On je dodao da je tokom susreta u Beogradu bilo reči o saradnji Srbije s Haškim tribunalom i da Nemačka pozdravlja izručenje Ratka Mladića tom sudu.

"To je pozitivan korak u evropskim integracijama", ocenio je Bajer i podsetio da se od Srbije traži i izručenje jedinog preostalog haškog optuženika Gorana Hadžića.

Napomenuvši da akcioni plan Vlade Srbije od 96 tačaka kao jednu od važnih tačaka pominje reformu pravosuđa i imenovanje sudija i tužilaca, Bajer je rekao i da Berlin posmatra kako se ta reforma sprovodi.

"Donošenje svih tih zakona je važan korak, ali je još važnija njihova primena", poručio je nemački poslanik.

(Tanjug)