Kada je formirana imala je 30 članova, a rekonstrukcijom Cvetkovićevog kabineta, u martu 2011. godine, njihov broj je smanjen na 21.

Od tada, prema oceni premijera, vlada radi bolje i efikasnije, a značajni pomaci ostavreni su u mnogim segmentima.

U međuvremenu preskočena je i najkrupnija prepreka u daljim evropskim integracijama, hapšenjem Ratka Mladića 26. maja ove godine.

Ukidanje viza, završavanje upitnika Evropske komisije i ukidanje obaveznog vojnog roka ubrajaju se među najveća dostignuća u dosadašnjem mandatu Vlade Srbije.

Pored Cvetkovića u vladi su se 2008. godine našla i četiri potpredsednika, od kojih jedan zamenik predsednika, 24 resorna i jedan ministar bez portfelja.

Tri potpredsednika bili su istovremeno i ministri.

Reč je o zameniku premijera Ivici Dačiću (SPS), koji obavlja i dužnost ministra unutrašnjih poslova i tadašnjim ministrima za nauku i tehnološki razvoj Božidaru Đeliću (DS) i Mlađan Dinkić (G17), kome je pripao resor ekonomije i regionalnog razvoja.

Za četvrtog potpredsednika izabran je Jovan Krkobabić (PUPS).

Kao osnovni ciljevi nove vlade naglašene su tada evropske integracije i odbrana Kosova i Metohije, neophodnost jačanja ekonomije, socijalne odgovornosti, pooštravanje borbe protiv korupcije i kriminala, kao i poštovanje međunarodnih obaveza.

U 2011. godini, ubrzo nakon isključenja Dinkića iz Vlade Srbije, republički parlament je 11. marta usvojio izmene Zakona o vladi i Zakon o ministarstvima, čime je stvoren preduslov za rekonstrukciju vlade.

Ona od tada ima 17 ministara i 21 člana. Tri dana kasnije - 14. marta rekonstruisana vlada položila je zakletvu.

Premijer Cvetković preuzeo je i ministarstvo finansija, a njegov zamenik ostao je Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova.

Aktuelna vlada ima tri potpredsednika: Božidara Đelića, Jovana Krkobabića i Vericu Kalanović.

Na čelu Ministarstva spoljnih poslova ostao je Vuk Jeremić, odbrane Dragan Šutanovac, pravde Snežana Malović, za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, omladine i sporta Snežana Samardžić Marković, rada i socijalne politike Rasim Ljajić, a ministar bez portfelja i dalje je Sulejman Ugljanin.

Uz dotadašnje, nove resore dobili su Milutin Mrkonjić koji sada vodi Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku, Oliver Dulić - Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Srđan Srećković - Ministarstvo vera i dijaspore, Milan Marković - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu i Žarko Obradović - Ministarstvo prosvete i nauke.

Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja "preuzeo" je Nebojša Ćirić, Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede - Dušan Petrović, Ministar zdravlja - Zoran Stanković, za ministra kulture, informisanja i informacionog društva izabran je Predrag Marković.

Premijer Cvetković je kao prioritete tada naglasio posvećenost što bržem ulasku Srbije u EU, očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, razvoj privrede i poboljšanje životnog standarda i povećanje zaposlenosti.

Među prioritetima "našli" su se i razvoj socijalno odgovorne države i solidarnog društva, beskompromisnu borbu protiv kriminala i korupcije i punu saradnju sa Haškim tribunalom.

"Srbija, vođena vladom koju sam do sad imao čast da predvodim, dosledno sprovodeći reforme u svim segmentima društva, napravila je odlučan i suštinski iskorak ka punopravnom članstvu u EU", poručio je Cvetković kada je "menjao" čalanove svog kabineta.

Premijer je istakao da je pred rekonstruisanom vladom nastavak realizacije akcionog plana usaglašenog sa Evropskom komisijom i nastavak reformi srpskog društva na putu ka EU.

(Tanjug)