Predsednik Hrvatske Ivo Josipović je stigao u Srbiju pre podne i boravio je u Sremu, gde je razgovarao sa predstavnicima hrvatske nacionalne manjine, predsednikom vlade Vojvodine Bojanom Pajtićem i drugim lokalnim zvaničnicima, a zatim se u popodnevnim satima sastao sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Njih dvojica ponovili su međusobnu podršku za priključenje dve države EU i naglasili da se otvorena pitanja neće rešavati kroz uslovljavanje tih integracija.

Kako je navedeno u saopštenju iz Pres službe predsednika posle razgovora Tadića i Josipovića, predsednici su istakli da su odnosi između Srbije i Hrvatske previše važni, i za naše dve države i narode, i za region, da bi neodmerene izjave njihov razvoj dovele u pitanje.

Tadić je dodao da je sa predsednikom Josipovićem učinio veliki napor da se odnosi dve države podignu na najviši nivo i da se tako mora i nastaviti.

Predsednici su, takođe, naglasili da će podstaći svoje vlade da ubrzano rešavaju sva otvorena pitanja - izbeglih, nestalih, granica, sukcesije i prava manjina.

Zajedno su istakli neophodnost održavanja međunarodne donatorske konferencije za izbeglice, kao i rešavanja imovinsko-pravnih problema izbeglih lica.

Predsednici su podvukli potrebu utvrđivanja sudbine nestalih kao prioritetnog humanitarnog pitanja, navedeno je u saopštenju.

Predsednici Crne Gore i Makedonije doputovali su odvojenim letovima na aerodrom Nikola Tesla negde oko 15.30 sati gde ih je dočekao počasni odred garde, dok je predsednik Albanije stigao redovnom linijom.

Tadić je nakon sastanka sa predsednikom Makedonije Đorđem Ivanovim naveo da je Srbija spremna za unapređenje saradnje u svim oblastima.

Predsednik Srbije je izrazio zadovoljstvo zbog dobre saradnje državnih organa Srbije sa Nacionalnim savetom makedonske nacionalne manjine, navodi se u saopštenju Pres službe predsednika.

Tadić je, takođe, istakao da očekuje da se omogući puno ostvarivanje prava na upotrebu srpskog jezika u Makedoniji, poštovanje prava na informisanje na maternjem jeziku Srba, kao i veće angažovanje makedonskih vlasti na obezbeđivanju uslova da se srpski spomenici u Makedoniji čuvaju, štite i obnove.

Tadić je u razgovoru sa svojim crnogorskim kolegom Filipom Vujanovićem istakao da prava Srba u Crnoj Gori ne smeju biti svedena na manjinska i da treba da se omogući ravnopravan status srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore.

Tadić je, takođe, rekao da je Srbija veoma zainteresovana da se pitanje dvojnog državljanstva reši u što kraćem roku.

Predsednik Srbije je istakao da Srbija želi najbliže moguće prijateljske odnose sa Crnom Gorom i da daje punu podršku njenom putu ka Evropskoj uniji.

Crnogorski predsednik je posle razgovora s predsednikom Tadićem prošetao Knez Mihailovom, centralnom beogradskom ulicom, u društvu ambasadora te zemlje i članova delegacije.

Vujanović je šetnju započeo nešto posle 18 sati, kod Palate Albanija, a završio je kod Biblioteke grada Beograda, kod Kalemegdana.

Vujanović je Tanjugu rekao da se Beograd u mnogome razvio od maja 2009, kada je poslednji put boravio u glavnom gradu Srbije u zvaničnoj poseti.

Vujanović je dodao da mu je drago što je imao priliku da ponovo prošeta centralnom ulicom grada u kome se 1. septembra 1954. rodio i u kome je završio Pravni fakultet 1978. godine.

"Mogu samo da prenesem izvanredne utiske, raduje me Knez Mihailova koja je u svojoj punoj lepoti i raduje me razdraganost koja se oseća i koja predstavlja pravu promociju Knez Mihailove", rekao je Vujanović.

Predsednici država regiona sutra će učestovati na Uneskovom regionalnom sastanku pod nazivom "Savremena umetnost i pomirenje u jugoistočnoj Evropi".

Samit pod nazivom "Savremena umetnost i pomirenje u jugoistočnoj Evropi" biće održan sutra u arheološkom nalazištu Viminacijum kod Kostolca.

U okviru devetog Uneskovog samita šefova država jugoistočne Evrope, u Beogradu je otvoren okrugli sto pod nazivom "Savremena umetnička produkcija u regionu jugoistočne Evrope - nasleđe za budućnost".

Cilj okruglog stola, koji organizuje Muzej savremene umetnosti u saradnji s Ministarstvom kulture, jeste da se napravi predlog akcione platforme za unapređenje saradnje država i umetnika u regionu na očuvanju kulturne baštine.

Ministar kulture Predrag Marković rekao je Tanjugu da umetnost može da doprinese pomirenju ali da to zavisi od korisnika umetnosti.

Taj okrugli sto je važan zato što pomirenje ne podrazumeva ništa drugo nego da država stvori okvir u kome će umetnici biti zaštićeni da bi sučeljavali svoja mišljenja, da bi postojao prostor za provokaciju koji bi istovremeno bio otvoren i za korisnike, naveo je ministar.

Na sutrašnjem skupu u Viminacijumu učestvuju šefovi osam država i ministri kulture zemalja jugoistočne Evrope, kao i generalna direktorka Uneska Irina Bokova, evropski komesar za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i omladinu Andrule Vasiliju i glavna direktorka za obrazovanje, kulturu, kulturno nasleđe, sport i omladinu Saveta Evrope Gabrijela Bataini-Dragoni.

(Tanjug)