"To će se desiti veoma brzo, kao što smo obećali do kraja godine, ali moguće je i nešto ranije jer postoji potreba, i pokazalo se da su naši oficiri spremni da vrlo brzo započnu ovakav angažman", kazala je Miščević u razgovoru za EurAktiv Srbija.

Nakon toga planirano je uključivanje u misiju obuke somalijskih snaga u Ugandi, dodala je ona. Misija Atalanta sprovodi se od 2008. godine i broji 1.466 pripadnika, dok je u obuci somalijskih vojnika u misiji EUTM, koja je počela 2010, angažovan 121 čovek.

Podsetila je da su osnov za učešće Srbije u misijama sporazumi o razmeni poverljivih informacija i okvirni sporazum koji su potpisani u maju i junu. Pored misija Atalanta i EUTM, EU ima vojnu operaciju i u Bosni i Hercegovini sa 1.360 ljudi, kao i 10 civilnih misija.

Nakon toga, kako je istakla, Srbija, odnosno ministar odbrane i načelnik generalštaba, prošle i ove sedmice poslali su pisma šefici diplomatske službe EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton) i predsedavajućem vojnog komiteta EU.



Procedura podrazumeva i slanje pisama čelnicima EU misija, kao i razgovore tokom kojih se utvrđuju potrebe EU i mogućnosti Srbije u smislu finansija i vojnih kapaciteta.

Na osnovu toga pravi se godišnji plan angažovanja Vojske Srbije van tetitorije Srbije, koji će za narednu godinu biti predstavljen u januaru, i koji moraju odobriti i Vlada Srbije i Skpština, navela je Miščević.

Aktivnosti koje su planirane do kraja godine već su odobrene planom za 2011. iz januara ove godine i sprovodiće se kao bilateralna aktivnost u okviru misije EU, istakla je Miščević i navela da će srpski oficiri u Atalanti učestvovati na francuskim brodovima.

Kada je reč o stavovima javnog mnjenja prema učešću u misijama, Miščević je kazala da očekuje pozitivnu reakciju imajući u vidu pozitivan stav prema približavanju EU, razumevanja potreba reformi, ali i poverenje koje građani imaju u Vojsku Srbije i potrebu da se ta vojska "vidi i više i šire od granica Srbije".

(Beta)