Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da predloženi rebalans budžeta ni u kom pogledu ne menja poziciju Vojvodine u odnosu na aktuelni budžet i najavio da će Vlada razmotriti amandman SVM ukoliko se on ne kosi sa zakonom.

Poslanici opozicije oštro su u raspravi kritikovali vladin predlog rebalansa.

Poslanik SVM Balint Pastor je kazao da se uvek kada je reč budžetu pokreće pitanje sredstava za Vojvodinu, s obzirom da je Ustavom predviđeno da pokrajinski budžet iznosi sedam odsto državnog budžeta što se, kako je naveo, nije uvek poštovalo.

On je podsetio da SVM, koji je deo vladajuće koalicije, nije glasao za budžet za 2010. koji je, prema proceni te strane, bio protivustavan. SVM se, kako je rekao Pastor, zalaže da se "već jednom reši pitanje finansiranja Vojvodine".

Pastor je kazao da je iz ovogodišnjeg republičkog budžeta od devet milijardi dinara namenjenih Vojvodini, odnosno Fondu za kapitalne investicije, do sada izdvojeno svega milijardu dinara što je, kako je ocenio, poražavajuće i govori o tome da se budžet ne realizuje.

Prema njegovim rečima, SVM je podneo amandman koji predviđa da se rebalansom budžeta preostalih osam milijardi dinara namenjenih Vojvodini za kapitalne investicije transferiše u tri jednake mesečne rate do kraja godine.

"Očekujemo odgovor vlade u vezi sa amandmanom i nadamo se da će to omogućiti da podržimo rebalans budžeta", kazao je Pastor i podsetio da je do sada uvek bilo nađeno rešenje za pitanje finansiranja Vojvodine iz državnog budžeta i da se nada da i ovog puta postoji politička volja za to.

Premijer je u izjavi novinarima u Skupštini Srbije odbacio kao netačne navode poslanika SVM da je on, navodno, rekao “da Vojvodina treba da se snalazi sama”, naglašavajući da on Vojvodinu doživljava kao bilo koji drugi deo Srbije i da nema nijednog razloga da republički budžet ne ispuni zakonske obaveze prema budžetu pokrajine.

Tu se radi o svega dve rečenice u Ustavu, koje se odnose na obaveze republičkog prema pokrajinskom budžetu, koje svako može da pročita, dodao je predsednik Vlade Srbije.

Cvetković je rekao da će Vlada razmotriti amandman SVM na predloženi rebalans budžeta i dodao da on nema ništa protiv tog amandmana ukoliko se ne kosi sa važećim propisima.

Na pitanje zašto je povećan budžetski deficit u rebalansu, Cvetković je odgovorio da je to zbog toga što se, zbog zakona o fiskalnoj decentralizaciji, u republički budžet više ne sliva deo prihoda sa lokalnog nivoa.

Drugi razlog većeg deficita budžeta je snižavanje prognoze rasta u odnosu na početak godine, sa tri na dva odsto, što za posledicu takođe ima manje prihode u budžetu, pošto se prilivi vezuju za rast proizvodnje, prometa…, objasnio je Cvetković.

Na primeru prihoda iz lokalne samoprave, kako je Cvetković objasnio, to je do sada iznosilo između 40 i 45 milijardi dinara prihoda u budžetu, a posle donošenja zakona o fiskalnoj decentralizaciji, prihodi su smanjeni na oko osam milijardi dinara.

Podršku amandmanu SVM najavila je Liga socijaldemokrata Vojvodine, a poslanica LSV Aleksandra Jerkov rekla je novinarima u parlamentu da je "sve što se dešava Vojvodini posledica lošeg Ustava".




Lider opozicione Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović rekao u skupštinskoj raspravi da je i rebalans budžeta "predmet buvlje pijace u vladajućoj koaliciji" i da se iz njega prepoznaju sve slabosti sadašnje vlasti i neprekinuti kontinuitet u politici koja direktno ugrožava budućnost svih u zemlji.

"Cvetkoviću, činjenice na sto. Nema ekonomije bez politike. Ovaj rebalans kao i ekonomska slika zemlje direktna je posledica političke nezrelosti, nemoći i neodgovornosti onih koji vode zemlju", poručio je Jovanović premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću koji je u parlamentu predstavio predlog rebalansa budžeta.

On je kritikovao odlaganje reforme penzionog sistema, kao i to što je aktuelna vlada javni dug sa 33 odsto podigla na 44 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Jovanović je upitao gde je Kosovo u predloženom rebalansu budžeta.

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić optužio je Vladu Srbije da je šest meseci kršila zakon i da kroz rebalans budžeta želi da legalizuje sve ono što je "kriminalno" i pogresno urađeno, po dogovoru koalicionih partnera.

Ilić je naveo da je rebalans budžeta trebalo da bude urađen odmah posle rekonstrukcije vlade i kritikovao je vladu zbog smanjenja investicija i povećavanja zaduživanja.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Radojko Obradović kazao je novinarima u parlamentu da predloženi rebalans ovogodišnjeg budžeta pokazuje potpuno odsustvo politike, zatvaranje očiju pred realnošću i neumereno trošenje države daleko iznad mogućnosti.

Obradović je istakao da će sve to ostaviti duboke posledice u godinama koje dolaze.

(Beta)